عروسک

عروسک یویو جوجه
50 %
عروسک یویو جوجه

جوجه پلاستیکی رنگی ، زیبا و دوست داشتنی ‏

تمام شد

نا محدود است

2199 خرید انجام شده

عروسک مستر دماغ مو دار
0 %
عروسک مستر دماغ مو دار

دوست خوبم تمام مبلغ پرداختی شما تقدیم به کودکان سرطانی نیازمند موسسه محک می گردد

تمام شد

نا محدود است

27 خرید انجام شده

عروسک یویو لاک پشت
50 %
عروسک یویو لاک پشت

عروسک یو یو لاک پشت در 6 رنگ بندی متنوع و زیبا مناسب برای کودکان و خردسالان

تمام شد

نا محدود است

481 خرید انجام شده

عروسک یویو کیتی
50 %
عروسک یویو کیتی

عروسک یویو کیتی ساخته شده از جنس پلاستیک در 6 رنگ متنوع و زیبا مناسب برای کودکان و خردسالان

تمام شد

نا محدود است

853 خرید انجام شده

عروسک یویو خرس
50 %
عروسک یویو خرس

خرس پلاستیکی رنگی ، بامزه و دوست داشتنی

تمام شد

نا محدود است

1065 خرید انجام شده

عروسک یویو فیل
50 %
عروسک یویو فیل

فیل پلاستیکی رنگی و زیبا مناسب کودکان

تمام شد

نا محدود است

460 خرید انجام شده

عروسک یویو خرگوش
50 %
عروسک یویو خرگوش

خرگوش پلاستیکی رنگی در رنگ های متنوع

تمام شد

نا محدود است

327 خرید انجام شده

عروسک جناب خان
37 %
عروسک جناب خان

عروسک جناب خان نمایشی سایز متوسط دارای برچسب اصالت محصول

تمام شد

نا محدود است

6 خرید انجام شده

عروسک مستر دماغ
0 %
عروسک مستر دماغ

دوست خوبم تمام مبلغ پرداختی شما تقدیم به کودکان سرطانی نیازمند موسسه محک می گردد

تمام شد

نا محدود است

25 خرید انجام شده

عروسک مستر دماغ طرح قدیم
14 %
عروسک مستر دماغ طرح قدیم

ویژه کمک به کودکان سرطانی موسسه محک

تمام شد

نا محدود است

84 خرید انجام شده


عروسک

عروسک چیست؟

عروسکها Dolls اسباب بازی هایی هستند در هیات انسانی و به طور عمده به شکل یک دختر طراحی و ساخته می شوند. عروسک ها به دلیل شکل انسانی خود توانایی ایجاد ارتباط و تاثیرگذاری فراوانی بر روی ذهن دختربچه ها دارند. باید توجه داشت که عروسک Dolls هرگز قادر نیست احساساتی را که در دختران برمی انگیزاند در پسران نیز تحریک نماید و این نه به توانایی عروسک که به سرشت و روحیات متفاوت پسران و دختران بازمی گردد. کریستیانف سومرز در همین رابطه می گوید: شرکت تولید اسباب بازی «هسبرو» درصدد بود یک خانه عروسکی را از نظر بازاریابی و مطلوبیت برای پسران و دختران امتحان کند، ولی خیلی زود مشخص شد که واکنش دختران و پسران در مقابل محصول یکی نیست. دختران شروع به لباس پوشاندن به عروسک Dolls زیبا، بوسیدن آن ها و خانه بازی می کردند در حالی که پسران اسباب بازی ها را از سقف خانه بیرون می انداختند. نکته ی بسیار مهم، کارکرد الگویی و تربیتی عروسک است. چرا که در حساس ترین مقطع سنی یعنی در دوران کودکی مورد استفاده قرار گرفته و نقش بسیار موثری در الگوسازی ذهنی دختربچه ها آن هم در قالبی عاطفی و دوست داشتنی دارد. باید توجه داشت که عروسک ها در پایین ترین مرحله کمک می کنند که کودکان به یک تصویر کامل بدنی دست پیدا کنند. مادران نیز از کارکرد واسطه ای عروسک برای آموزش دختران در اموری همچون غذا خوردن، حمام کردن و آرامش و … بهره می برند. اما به تناسب رشد سنی دختران، عروسک ها در آموزش نقش های اجتماعی و نمایش تفکیک جنسیتی و فهم کودک از وظایف آینده خویش نقش بارزی را ایفا می کنند. صنعت عروسک سازی در ایران و جهان به طور کلی صنعت عروسک سازی و ساخت عروسک در جهان در کشورهای مختلف از جمله آمریکا دارای سود سرشار برای کمپانی های سازنده بوده و هر از گاهی کارخانه های مختلف عروسک سازی با الهام از شخصیت های هالیودی و کارتون های تلویزیونی اقدام به ساخت عروسک مینمایند. چند صباحی پیش که رکود اقتصادی در جهان حاکم بود یک شرکت عروسک سازی در آمریکا با ساخت دو عروسک با نام های دختران باراک اوباما سعی نمود تا فروش خود را بالا ببرد . با توجه به قشر عظیم کودک در کشورهای مختلف صنعت عروسک سازی میتواند صنعتی ادامه دار و بدون شکست باشد .
شباهت عجیب میان اسباب بازی دوران كودكی دختران ایرانی و چهره امروزی‌شان انكار‌ناپذیر است و نشان می‌دهد ما در تولید عروسك ایرانی و ملی كشورمان موفق نبوده‌ایم.
تأكید مقام معظم رهبری بر تولید ملی و برگزیدن شعار « تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی» فرصتی است تا خلأهای موجود در تولید ملی را مورد بازبینی قرار دهیم.
یكی از مهم‌ترین نقاط ضعف كشورمان در تولید ملی، از دست دادن ظرفیت عظیم و بسیار مهم تولیدات اسباب بازی‌های بومی برای كودكان ایرانی است به گونه‌ای كه هجوم واردات و قاچاق اسباب‌بازی‌های غربی با ارائه الگو در قالب اسباب بازی و در دست گرفتن دنیای كودكان ما، فرهنگ و ارزش‌های فرنگی را در وجود آنان نهادینه می‌كند.

از عروسك‌های دیروز تا عروسك‌های امروز Dolls from yesterday to today

اسباب بازییكی از مهم‌ترین ابزاری است كه می‌تواند در پرورش خلاقیت و رشد و شكل‌گیری شخصیت كودكان تأثیر داشته باشد و در این میان عروسك‌ها در دنیای دختر بچه‌ها نقش ویژه‌ای دارند.
شاید نتوان برای اسباب بازی‌ها تاریخچه‌ای قائل شد اما حتی مادربزرگ‌های ما هنوز طعم شیرین تجربه بازی با عروسك‌های پارچه‌ای دست‌ساز خودشان را مزه مزه می‌كنند. این روزها اما عروسك‌ها دیگر آنقدر ساده و پرورش دهنده خلاقیت كودكان نیستند. عروسك‌های فرنگی همدم و همراه دختركان ایرانی شده‌اند ز گهواره تا...

عروسك امروز، الگوی فردا Doll today, tomorrow PATTERN

محمد پیروی خامنه، روانشناس و مدرس دانشگاه درباره نقش عروسك در دنیای كودكان به «جوان» می‌گوید:عروسك Dolls در شكل‌دهی شخصیت كودك نقش بسیار مهمی دارد به طوری كه دختربچه‌ها در بازی‌های كودكانه‌شان، خود را به جای عروسك Dolls می‌گذارند و از ظاهر یا لباس عروسك Dolls الگو می‌گیرند.
بنا به تأكید وی عروسك Dolls می‌تواند قدرت تفكر و نقش پذیری كودك در آینده را تعیین نماید. این استاد دانشگاه با اشاره به عروسك‌هایی كه با فرهنگ خارجی درست شده‌اند، می‌افزاید: بازی بچه‌ها با عروسك‌هایی با پوشش و فرهنگ بیگانه می‌تواند مانند یك عامل تقویت كننده عمل نماید و سبب شود كودك در بزرگسالی فرهنگ بیگانه را به نمایش بگذارد.

صف آرایی عروسك‌های فرنگی پشت ویترین‌ها

با این وجود تعداد اسباب بازی‌های استاندارد تولید داخل بسیار ناچیز است و به عبارت بهتر تولیدات ملی در حوزه كودك و نوجوان توان رقابت با سیل تولیدات هدفمند خارجی را ندارد.
حتی در اواخر سال گذشته پلیس امنیت اخلاقی برخورد با فروشندگان باربی را در دستور كار خود قرار داد و اگرچه این مسئله بازتاب جهانی گسترده‌ای در پی داشت اما به فاصله چند روز رئیس‌ پلیس نظارت بر اماكن عمومی كشور در اظهار‌نظری متفاوت، برخورد با عروسك باربی یا هر عروسک زشت دیگری را برای پلیس دارای موضوعیت ندانست.
هم اكنون نیز اگر سری به اسباب بازی فروشی‌ها بزنید در می‌یابید عروسك‌های باربی و سایر اسباب بازی‌هایی كه با فرهنگ و ارزش‌های ایرانی در تضاد كامل هستند، پشت ویترین صف كشیده‌اند.

دارا و سارای ایرانی غریبه با كودكان ایرانی!

شاید همه ما دارا و سارا را به عنوان عروسك‌های ملی كشورمان بشناسیم اما این عروسك Dolls ملی هم در برابر ارتش باربی‌ها موفق نبود.
از سوی دیگر عروسك‌های ملی ایران را كشور چین تولید می‌كند! اما چرا دارا و سارا كه این روزها ۱۵ سالگی خود را هم پشت سر می‌گذارد، نتوانست در دل كودكان ایرانی و حتی بزرگترهایشان جا باز كند؟
برای یافتن پاسخ این سؤال به سراغ چند اسباب‌بازی‌فروشی می‌رویم. عروسك‌های ملی دارا و سارا انگار در دنیای اسباب بازی‌ها هم جایی ندارند و در بساط بیشتر مغازه‌ها چنین عروسك‌هایی Dolls پیدا نمی‌شوند.
محسن فروشنده جوان اسباب بازی‌فروشی در پاسخ به این سؤال كه چرا دارا و سارا ندارید، می‌گوید: «كسی سراغ خرید این عروسك‌ها نمی‌آید اما باربی كلی مشتری دارد.» خانم نصیری هم با دختر كوچكش برای خرید عروسك پولیشی یا عروسک زیبا آمده است.
وی توانسته است عروسك زیبا سارا را از كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان تهیه كند اما این عروسك‌ها Dolls نه برای كودكش نه برای خود او جذابیتی نداشته است. وی می‌گوید: عروسك Dolls دارا و سارا در مقایسه با عروسك‌های Dolls خارجی به هیچ‌وجه جذاب طراحی نشده، وزن آنها سنگین است و انعطاف پذیر هم نیستند.فروش عروسک Dolls به وزن وانعطاف پذیری بستگی دارد
آقای حكیمی هم كه برای تهیه هدیه تولد دخترش به اسباب بازی فروشی آمده در گفت‌وگو با «جوان» تأكید می‌كند: شما حتی با دو هزار تومان می‌توانید یك عروسك باربی تهیه كنید اما دارا و سارا قیمت مناسبی ندارند. یلدا كوچولو هم اگرچه باربی، سفید برفی، زیبای خفته، شرك و بسیاری دیگر از شخصیت‌های انیمیشن‌های خارجی را می‌شناسد ،عروسک پولیشی،عروسک حیوانات،عروسک خرسی،در برابر شنیدن نام دارا و سارا آنچنان متعجب نگاه می‌كند كه انگار این عروسك‌ها بر خلاف باربی و شرك برایش بیگانه‌اند و حتی اسمشان هم به گوشش نرسیده است.
فروش عروسک به ویژه عروسک پولیشی،عروسک حیوانات، عروسک خرسی، عروسک زشت، عروسک پسرانه، بسته به شرایط دختر یا پسر بودن امکان خرید پیدا میکند،اصولا والدین برای کودکان زیر 2 سال خود عروسک پولیشی انتخاب نمیکنند چون ممکن است توسط کودکان خورده شود .

عروسك ملی تنهاست National doll is alone

محمد پیروی خامنه اما دلیل موفق نبودن عروسك‌های ملی دارا و سارا را فقدان جذابیت بصری می‌داند در كنارآنكه هیچگونه تبلیغات و جریان رسانه‌ای این عروسك‌ زیبا را همراهی نمی‌كند.
این در حالی است كه عروسك‌هایی مانند باربی یا مرد عنكبوتی با بازی رایانه‌ای، فیلم و انیمیشن‌های جذاب به كودكان و خانواده‌هایشان معرفی می‌شوند. وی در این میان سهم قابل‌توجهی از مسئولیت را متوجه پدر و مادرها می‌داند چراكه عروسك Dolls و به طور كلی اسباب بازی می‌تواند جنبه تربیتی داشته و بر روح و روان كودك تأثیر بگذارد.
بنابراین می‌توان بخشی از چهره‌های امروزی دختران؛ موهای بور، چشم‌های آبی و كفش‌های پاشنه بلند را در الگوهای دیروزی آنها یعنی همین عروسك‌های باربی ریشه‌یابی كرد.

مدیریت دنیای كودكان را در دست بگیرید

شاید هنوز متولیان فرهنگی جامعه به اهمیت اسباب‌بازی و عروسك ایرانی در دنیای كودكان و نقش تربیتی آنها پی نبرده‌اند، اما «تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی» فرصتی است تا گامی جدی برای در دست گرفتن مدیریت دنیای كودكانمان برداریم.

محبوب‌ترین عروسک‌ ایرانی Iran's most popular doll

از میان سرشناس‌ترین ستاره‌های آثار تلویزیونی، عروسک‌های نمایشی جایگاه ویژه‌ای دارند. از همان ابتدای دهه 60 هجری شمسی، برنامه‌هایی که ساختار نمایشی ـ عروسکی داشتند ازجمله محبوب‌ترین برنامه‌ها برای مخاطبان بوده‌اند.
به گزارش فرهنگ نیوز ، از قورباغه سبز تا کلاه قرمزی و جناب‌خان ستاره‌های مطرحی هستند در طول این سی و اندی سال توانسته‌اند مخاطبان را از هر رده سنی پای تلویزیون بنشانند.
راستی راز این میزان علاقه و رمز این ارتباط عمیق میان مخاطبان و عروسک‌ ها چیست؟! آنهایی که کمبود امکانات و نبود شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف و رنگارنگ را دلیل اصلی علاقه‌مندی مردم به برخی برنامه‌ها و بخصوص برنامه‌های عروسکی قلمداد می‌کنند
وقتی با حجم استقبال و علاقه‌مندی بالای مخاطبان نسبت به کلاه قرمزی و جناب‌خان در اوج عصر ارتباطات و شبکه‌های پرزرق و برق و مختلف روبه‌رو می‌شوند چه پاسخی خواهند داشت؟!
در زمانی که برنامه‌ای مانند قورباغه سبز پخش می‌شد تلویزیون برنامه‌های دیگری هم داشت اما این کاراکتر عروسکی چون طراحی و اجرای خوبی داشت توانست ماندگار شود.

]

عروسک ‌های واقعی Real dolls

عروسک‌ها Dolls همیشه به گونه‌ای ساخته می‌شوند که مخاطب از همان ابتدا می‌داند که با یک جسم بی‌جان و در واقع یک شیء تزئینی طرف است، اما با این وجود و با شروع یک اثر نمایشی عروسکی مخاطب با تمام وجود تمام فرض‌های قبلی را فراموش کرده و عروسک Dolls را به‌عنوان یک موجود کاملا واقعی می‌پذیرد و با آن همدلی و همذات‌پنداری می‌کند.
نکته قابل توجه اینجاست که اکثریت مخاطبان آثار عروسکی موفق تلویزیون ایران نه کودکان که بزرگسالان تشکیل می‌دهند. این یعنی که مخاطبان تمایل بی‌حد و حصری به زندگی در یک دنیای فانتزی، شاد و البته کودکانه دارند.
عروسک‌ها تقریبا اولین دوستان همه ما در دوران کودکی بوده‌اند و ما به محض دریافت یک عروسک در اولین اقدام به آن جان می‌بخشیدیم. به جایش حرف می‌زنیم و با دست راه می‌بریمش، از او نگهداری می‌کنیم و در نهایت هم شاید کار به قهر و دعوا برسد که معمولا نتیجه‌اش می‌شود
عروسکی که یک چشم دارد یا عروسکی که دست و پاهایش کنده شده‌اند. شاید به همین خاطر است که همه ما به این خوبی و با این عمق با برنامه‌های عروسکی ارتباط برقرار می‌کنیم؛ چون بخوبی دنیای بازی با عروسک‌ها Dolls را می‌شناسیم.

عروسک ‌های دوست‌داشتنی Lovely dolls

اما اگر بخواهیم تمام جذابیت‌های آثار عروسکی تلویزیون را به مخاطب نسبت دهیم راه اشتباهی را رفته‌ایم هرچند در نهایت همه چیز باز هم از دنیای کودکانه‌مان ریشه می‌گیرد.
اگر مروری بر کارهای نمایشی از همان ابتدا داشته باشیم متوجه خواهیم شد که جمعی از مستعدترین و موفق‌ترین سازندگان و نقش‌آفرینان آثار نمایشی کسانی هستند که کارشان را با آثار نمایشی عروسکی آغاز کرده‌اند. این خود نشانگر چند نکته مهم است
اول این‌که کار کردن در حیطه عروسکی می‌تواند باعث افزایش سطح توانایی و خلاقیت شود و نکته بعدی این‌که افراد با استعداد و خلاق جذب کار عروسکی می‌شوند. با این وجود به جرات می‌توان گفت که بخش مهمی از هنر نمایشی این سرزمین در دستان کسانی است که در نقش‌ها و مسئولیت‌های مختلف به ساخت و تولید نمایشی عروسکی مشغول بوده‌اند.

بچه‌ها سلامت باشید

برنامه‌ای کوتاه به شکل آیتم‌هایی در فضایی استرلیزه و با حضور چند شخصیت عروسکی بود. یک موش زرنگ و کوچک، یک کرکس بزرگ که همیشه بین آشغال‌ها دنبال چیزهایی است که برای سلامت مضر هستند.
ساختار این برنامه عروسکی به گونه‌ای بود که انگار در فضای و گونه دلهره ساخته شده بود. در واقع سازندگان برنامه با انتخاب عروسک‌هایی چون موش و کرکس و ایجاد فضاهایی تاریک سعی داشتند روی مخاطبان کودک و نوجوان اثری را به جا بگذارند که باعث دوری از فضاهای آلوده شود.
به واسطه نوع ساختار اثر بسیاری از کودکانی که در دهه 60 از مخاطبان جدی برنامه‌های تلویزیون بودند با شنیدن صدای فریاد موش که می‌گفت: «بچه‌ها سلامت باشید» و آن کرکس بزرگ و نخراشیده میان زباله‌ها و میکروب‌ها احساس ترس می‌کردند. با این وجود برنامه «بچه‌ها سلامت باشید» با هدف آموزش نکات ایمنی و رعایت بهداشت و سلامتی ساخته شده بود و تلاش داشت با ایجاد چنین فضایی آموزش‌های لازم را برای پیشگیری و مقابله با بیماری‌های خطرناک انجام دهد. به نظر همان فریاد موش با صدای زنگ‌دار حکم بوق هشدار را برای مخاطبان این برنامه داشت. با تمام این تفاسیر برنامه «بچه‌ها سلامت باشید» با وجود عروسک‌های اصلی و کاراکترهای متفاوت مهمانی که در هر قسمت داشت توانست به یکی از برنامه‌های عروسکی محبوب تلویزیون تبدیل شود.

قورباغه سبز

در همان دهه 60 و در اوج فرمانروایی برنامه‌های کودک تلویزیون قورباغه سبز تولید شد و روی آنتن رفت. قورباغه سبز را شاید بتوان اولین برنامه نمایشی عروسکی تلویزیون قلمداد کرد که عروسک‌گردان، همزمان بازیگر هم هست.
مرحوم علیرضا توتونچیان در این مجموعه نه‌تنها باید کار عروسک‌گردانی را انجام می‌داد بلکه باید به عنوان بازیگر مقابل عروسک Dolls قورباغه سبز نیز ایفای نقش می‌کرد آن هم در برنامه‌ای که فقط دو شحصیت اصلی دارد.