پاک کننده های چند منظوره

تمیز کننده لوازم چوبی اورنت Evernet Wood And Parquet Cleaner
39 %
تمیز کننده لوازم چوبی اورنت Evernet Wood And Parquet Cleaner

تمیز کننده لوازم چوبی و پارکت اورنت با ترکیبات 100درصد گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال

تمام شد

نا محدود است

6 خرید انجام شده

تمیز کننده طلا و جواهر اورنت Evernet Jewelery Cleaner
37 %
تمیز کننده طلا و جواهر اورنت Evernet Jewelery Cleaner

‫تمیز کننده طلا و جواهر اورنت با ترکیبات 100درصد گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال

تمام شد

نا محدود است

3 خرید انجام شده

تمیز کننده صفحه نمایش اورنت Evernet Screen Cleaner
62 %
تمیز کننده صفحه نمایش اورنت Evernet Screen Cleaner

‫تمیز کننده صفحه نمایش اورنت با ترکیبات 100درصد گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال

تمام شد

نا محدود است

5 خرید انجام شده

تمیز کننده لنز و عینک اورنت  Evernet Glasses Cleaner Kit
47 %
تمیز کننده لنز و عینک اورنت Evernet Glasses Cleaner Kit

‫تمیز کننده لنز و عینک اورنت با ترکیبات 100درصد گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال

تمام شد

نا محدود است

6 خرید انجام شده

تمیز کننده لوازم استیل و آلومینیوم اورنت Evernet Stainless Steel & Alluminum Cleaner
64 %
تمیز کننده لوازم استیل و آلومینیوم اورنت Evernet Stainless Steel & Alluminum Cleaner

تمیز کننده لوازم استیل و آلومینیوم اورنت با ترکیبات 100درصد گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال

تمام شد

نا محدود است

9 خرید انجام شده

 تمیز کننده لوازم خانگی اورنت Evernet Home Appliances Cleaner
64 %
تمیز کننده لوازم خانگی اورنت Evernet Home Appliances Cleaner

تمیز کننده لوازم خانگی اورنت با ترکیبات 100درصد گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال

تمام شد

نا محدود است

8 خرید انجام شده


پاک کننده های چند منظوره

زنان به عنوان مدیر امور داخلی منزل، بیشترین مسئولیت را در نظافت خانه برعهده دارند، شاید به همین دلیل بیشترین موارد مسمومیت خانگی مربوط به زنان است. از این رو توصیه می شود از مواد شوینده و پاک کننده های چند منظوره با آسیب کمتر و یا انواع گیاهی آن ها استفاده شود. آسیب های بهداشتی هنگام استفاده از موادشوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات ریوی و پوستی، عوارض چشمی و آلرژی های مختلف تا سرطان را به همراه دارد. کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد ترکیب پاک کننده های چند منظوره به مردم هشدار داده اند زیرا ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است. با ترکیب شوینده ها با سفیدکننده ها از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد، گاز کلر آزاد شده که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد کرده که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند.

بدترین شکل استفاده از پاک کننده های چند منظوره

بدترین شکل استفاده از پاک کننده های چند منظوره Multi-purpose cleaners آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود.

نکات ضروری جهت کاهش عوارض و مسمومیت ها ناشی از پاک کننده های چند منظوره

کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت برای کاهش عوارض تنفسی و مسمومیت ها به افراد توصیه می کنند که از پاک کننده های پاک کننده های چند منظوره Multi-purpose cleaners استفاده شود که آسیب کمتری می رسانند، بطور مثال استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن تر از استفاده از مواد سفیدکننده ای است که بخار دارد. استفاده از پاک کننده های چند منظوره استاندارد و خودداری از مصرف پاک کننده های چند منظوره در فضاهای بسته، از دیگر توصیه های کارشناسان وزارت بهداشت است. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است، بنابراین باید از ترکیب این دو ماده جدا پرهیز شود. همچنین هنگام شست و شوی حمام و دستشویی باید از ماسک های محافظ استفاده شده و پنجره ها باز و تهویه روشن باشد تا جریان هوا برقرار شود. بسیاری از مواد ضد عفونی کننده به راحتی از ماسک های کاغذی عبور می کنند و می توانند موجب آسیب ریه شوند بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند.

پاک کننده های چند منظوره Multi-purpose cleaners را بهتر بشناسیم:

منظور از پاک کننده های چند منظوره Multi-purpose cleaners ، موادی هستند که ذره‌های چربی و چرک را از پارچه‌ها و یا اجسام دیگر بزدایند و در انواع مختلف تهیه می‌شوند. اولین ماده ای که به عنوان شوینده ساخته شد، صابون بود. از عمر صابون صدها سال می‌گذرد. آخرین دستگاههای صابون کشف شده ، مربوط به 2000 سال پیش است، 700 سال است که صابون‌سازی بطور صنعتی و به مقادیر زیاد ساخته می‌شود و 200 سال است که ساخت آن ، متحول گشته و به صورت کلاسیک و مدرن در آمده است.

از آن زمان تا کنون ، تعداد پاک کننده های چند منظوره و شوینده ها به حدی رسیده که قابل شمارش نیست، بطوری که امروزه در حجم انبوهی از شوینده‌ها ، به همراه تبلیغات آنها مواجه شده‌ایم. در حال حاضر در برخی کشورها ، تقریبا بیش از 80 درصد از مواد پاک کننده های چند منظوره مصرفی از شوینده‌های سنتزی تهیه می‌شوند. لکن در مصارف عمومی واژه صابون ، مشخص کننده یک نمک فلز قلیایی یا آمونیوم یک اسید کربوکسیلیک راست زنجیر با تعداد 10-18 اتم کربن است و نام مواد شوینده به مواد صناعی با ساختمان مشابه اطلاق می‌شود. از این مواد ، در مصارف عدیده ای از جمله برای پاک کردن ، شستشو و در فرایندهای نساجی و غیره استفاده می‌گردد.

انواع شوینده ها و پاک کننده های چند منظوره Multi-purpose cleaners

صابون (Soap)

صابونها از انواع چربی ها و روغن های طبیعی مانند روغن نارگیل، زیتون، نخل و تالو تهیه می‌شوند. این چربی های نام برده شده طی فرآیندی که به آن صابونی شدن می‌گویند هیدرولیز شده و صابون ها به وجود می‌آیند. کیفیت و مرغوبیت صابون ، به نوع چربی روغن بکار رفته در تهیه و ساخت آن بستگی دارد. لذا از خالصترین و بی‌بو ترین آنها استفاده می‌گردد. علاوه بر چربی مواد افزودنی دیگری هم در فرمولاسیون صابون وارد می‌شوند. این مواد عبارتند از: مواد جلوگیری کننده از اکسید شدن صابون، مواد جلوگیری کننده از فساد، روغن‌های معطر برای ایجاد بوی خوب صابون و غیره.

پاک کننده های چند منظوره سنتزی (Synthetic detergents)

پاک کننده های چند منظوره سنتزی Multi-purpose cleaners که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع مختلفی دارند که در ادامه مهمترین های آن ها را معرفی می‌کنیم:

صابون مایع

صابون مایع ، در واقع از نظر مواد تشکیل دهنده ، جزو صابون‌ها محسوب نمی‌شود و از پاک کننده های چند منظوره سنتزی می‌باشد. البته اگر در ساختمان معمولی از روغن نارگیل زیاد و یا روغن هایی مثل روغن بزرک استفاده شود، می‌توان صابون را به صورت مایع در آورد. صابون‌های مایع ، علاوه بر ماده اولیه و اصلی خود ، دارای مواد دیگری مثل نرم کننده ، پاک کننده و کف کننده ، ضد باکتری و چرب کننده هستند.

شامپوها

شامپوها نیز از پاک کننده های چند منظوره سنتزی هستند. ماده اصلی تشکیل دهنده شامپوها عبارتند از: عامل پاک کننده، عامل تقویت کننده کف، عامل حالت دهنده مو و عامل نگهدارنده (مواد ضدعفونی کننده و میکروب کش)، عامل صدفی کننده و عامل غلیظ کننده مثل نمک طعام و عامل رنگ و بو مثل عصاره گیاهان.

پودرهای لباسشویی

پودرهای ماشین لباسشویی نسبت به پودرهای رختشویی چند ماده اضافه دارند که بر قدرت پاک کنندگی آنها می‌افزاید.

سفید کننده ها و رنگ برها

بسیاری از لکه برها پاک کننده های چند منظوره ای Multi-purpose cleaners هستند که از آنها به عنوان سفید کننده ، ضدعفونی کننده و پاک کننده استفاده می‌شود.

پاک کننده های چند منظوره غیر صابونی

این پاک کننده های چند منظوره دارای خاصیت پاک کنندگی مناسب و بسیار ملایم تر از صابون ها هستند و آلودگی های سطح پوست را به طور کامل از بین می برند. مواد شوینده غیر صابونی هیچ یک از عوارض صابون را ندارند، pH مناسب با پوست دارند و باعث خشکی پوست نمی شوند. این شوینده ها معمولا دارای پایه و ساختار طبیعی هستند و سبب حفظ رطوبت پوست می شوند. امروزه انواع مختلفی از ژل های شستشوی صورت، شامپوهای بدن و دیگر محصولات شوینده در بازار موجود می باشد که فاقد مواد صابونی می باشند و طرفداران زیادی دارند. محصولا اورنت لبنان و در میان برند های ایرانی نیز سینره تولید کننده پاک کننده های چند منظوره غیر صابونی و یا گیاهی می باشند. ژل های شستشوی صورت غیر صابونی و انواع شامپوهای بدن آن دارای پایه گیاهی و فاقد مواد صابونی هستند. از این رو علاوه بر شستشوی مناسب، به خوبی از پوست شما محافظت می کنند و باعث زیبایی، شادابی و سلامت پوست شما می شوند.

پاک کننده های چند منظوره دارای مواد مختلفی از قبیل براق کننده ها ، عطرها ، عوامل ضد خوردگی ، آنزیم ها ، نرم کننده ها ، خوشبو کننده ها و مات کننده ها هستند . پاک کننده های چند منظوره ، پاک کننده های موثر و کارا که جهت کلیه سطوح، اعم از فلزی، چوبی، پلاستیکی و سنگی شامل گاز، مایکروویو، یخچال، کابینت، سینک ظرفشویی، سرامیک، شوفاژ، هود، سرویس های بهداشتی، سطوح دیوار و ... ( به جز شیشه و آیینه ) کاربرد دارند. نهايت براقيت و تميزي را بر روي كليه سطوح قابل شستشو مانند سطوح ديوار، كاشي، كابينت، هود، سينك ظرفشويي، سراميك، رادياتور، گاز، يخچال، مايكروفر، سرويس هاي بهداشتي و ... را با پاك كننده هاي چند منظوره گیاهی تجربه كنيد.

قیاس صابون و پاک کننده های چند منظوره سنتزی

صابونها هنگام ترکیب شدن با آب طی فرآیندهایی مجدد رسوب می‌شود اما پاک کننده های چند منظوره سنتزی همواره در آب محلول هستند و رسوب نمی‌کنند. این مسئله به قدرت تمیز کنندگی پاک کننده های چند منظوره سنتزی کمک شایانی می کند.

مواد پاک کننده های چند منظوره Multi-purpose cleaners و آلودگی محیط زیست

برای جلوگیری از آلودگیهای روزافزون حاصل از این نوع پاک کننده های چند منظوره ، هم اکنون در بسیاری از کشورها ، قوانین و مقررات ،اجازه استفاده از مواد شوینده مقاوم در برابر تجزیه بیولوژیکی (شوینده های سخت) را نمی‌دهد و کارخانجات بسوی تولید پاک کننده های چند منظوره نرم سوق داده شده اند. زیرا ترکیبات موجود در این پاک کننده های چند منظوره به عمق آب های دریاها و دریاچه ها نفوذ کرده و در کف دریاها رسوب می‌کنند و سبب از بین بردن جلبک ها و گیاهان دریایی شده و محیط زیست آبی را نابود می کنند.

طریقه مصرف پاک کننده های چند منظوره

پاک کننده های چند منظوره را از فاصله 20 سانتی متری روی سطوح مورد نظر اسپری کنید و بلافاصله با دستمال نمدار و در صورت نیاز با اسکاچ شسته و پاک شود برای سطوح آغشته به چربی و لکه های قدیمی پس از 3 تا 5 دقیقه با اسفنج خیس و پارچه کتان پاک شود و درصورت نیاز این عمل بار دیگر تکرار شود. برای پاک کردن فواصل بین کاشی، سرامیک و سنگ بهتر است از مسواک کهنه برای پاکیزگی نهایی استفاده شود.

ویژگی ها و فوائد پاک کننده های چند منظوره

چربی بر و لکه گیر قوی
پاک کننده دوده
لکه بر مواد غذائی
توصیه می شود هنگام خرید پاک کننده ها و شوینده ها از هایپر مارکت ها معتبر و مارک ها و برندهای معتبر را خریداری کنید. زیرا هایپر مارکت های معتبر عموما اقلام استاندارد را برای فروش تهیه می کنند.
کلمات کلیدی: پاک کننده چند منظوره اتک ، واکس سرامیک ، پاک کننده دامستوس ، انواع مواد شوینده