مانتو


راهنمای خرید مانتو

مانتو manto

مانتودر زبان فرانسوی روپوش لباس گشادی است که روی لباس‌های دیگر پوشیده می‌شود.امروزه مانتو در ایران، کارکردهای مختلف مثل مدل مانتو اداری، مانتو فرهنگی، مانتو مذهبی و حتی مانتو سیاسی دارد.

محتویات درباره مانتو manto

1- کاربردهایمانتو
2- فرهنگمانتو
3- طرح امنیت اجتماعی دربارهمانتو

کاربردهای مانتو manto

در ایران، مانتو به عنوان نوعی حجاب اسلامی برای زنان استفاده می‌شود.همچنین در گذشته، در مدارس دخترانه مانتو به عنوان لباس متحدالشکل دانش‌آموزان به کار می‌رفته و امروزه نیز مانتو به کار می‌رود.
استفاده از انواع مانتو manto مانند مدل مانتو مجلسی جدید ، مدل مانتو اسپرت ، مدل مانتو اداری و غیره، در محل‌ها و مناسبت‌های گوناگون مرسوم است. در تهران خانم های شاغل در ادارات دولتی، مانتو اداری متفاوتی نسبت به زنانی که کارفرمای خصوصی دارند به تن می‌کنند. همچنین مانتوی مجلسی ممکن است با مانتو روزانه فرق داشته باشد.

فرهنگ مانتو manto

مسئولان فرهنگی در ایران در تلاش هستند تا جایگاه مانتو را در پوشش زنان به چادر بدهند. در همین رابطه طرح چادر ملی مطرح گردید و اعلام شد که این چادر برای خانمهایی که قبلاً از مانتو استفاده می‌کردند، طراحی شده‌است. این مسئولان اعلام کرده‌اند که چادرها و مانتو طراحی شده توسط آنان پوشش مناسبی برای زنان ایرانی است و می‌تواند این مانتو الگوی پوشش ایرانی و اسلامی زنان باشد. آنها با برگزاری جشنواره‌هایی در خصوص عرضه مانتو و چادر، بر تغییر سلیقه بانوان به طرح‌های خود تاکید می‌کنند.
از سوی دیگر در سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی پخش شده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، زنان تحصیلکرده با حجاب مانتو manto و زنان سنتی با حجاب چادر به ایفای نقش می پردازند.
امروزه مانتو با طراحی بر اساس لباس‌های سنتی اقوام مختلف مانند کرد و لر و بلوچ و حتی مانتو با طرح تزئینی اشعاری از شعرای ایران با خط نستعلیق به بازار عرضه می‌شود.

طرح امنیت اجتماعی درباره مانتو manto

مانتودر طرح امنیت اجتماعی نیز نقشی اساسی داشت. بر اساس ابلاغیه اتحادیه خیاطان تهران، طول قد مانتو manto برای آنکه به عنوان حجاب به حساب بیاید نباید از ۱۰۰ سانتیمتر کمتر باشد و تولید و عرضه مانتو کوتاه تر ممنوع است.با این حال، استفاده از مانتو، به قد استفاده کننده نیز بستگی داشته و خانمهای بلند قد حق استفاده از مانتو مناسب خانم‌های کوتاه قد را ندارند.

درباره مانتو manto بیشتر بدانیم

مانتوبه عنوان یکی از پرکاربردترین لباس‌ها که بانوان ایرانی برای پوشش خود از مانتو استفاده می‌کنند نقش مهمی در کاربردهای مختلفی مانند مانتو روزانه(مدل مانتو تابستانی ، مدل مانتو اسپرت ، مدل مانتو اداری)،‌ مانتو لباس فرم،‌ مانتو میهمانی‌ و مانتو مجلسی مختلف ( مدل مانتو زنانه ، مدل مانتو دخترانه ،مدل مانتو مجلسی جدید ، مانتو مجلسی شیک ، مانتو مجلسی با گیپور ، مدل مانتو نخی ) ایفا می‌کند.
مانتو manto که کاربری روزانه دارند و یکسره از این مانتو استفاده می‌شود باید به معنای واقعی تن‌خور مناسبی داشته باشد، مانتو دارای جیب بوده و از دکمه‌ها (به طور مثال ۴ دکمه) یا زیپ‌خور مناسبی بهره‌ برده باشد، مانتو دست ‌و پاگیر نبوده و در اخر مانتو از لحاظ رنگ هم مناسب باشد تا بتوان همه ‌جا از مانتو استفاده کرد.
در خصوص مانتو manto فرم برای مشاغل خاص،‌ این موضوع باید بر اساس نوع شغل رنگ و طرح مانتو را انتخاب کرد. به عنوان مثال، مانتو اداری یک شرکت بهتر است سورمه‌ای رنگ و دارای یقه‌خشتی باشد. زیرا مانتو رنگ سورمه‌ای نماد به رسمیت شناختن و مانتو یقه ‌خشتی نماد انضباط و عملکرد در چهارچوب خاصی است. مانتو فرم برای یک آموزشگاه هنری می‌تواند رنگ‌های مختلف با طرح ‌های آزادتری داشته باشد. در این نوع مانتو می‌توان از رنگ‌های شاد و گرم و رنگ‌های مکمل استفاده کرد. همچنین از طرح‌های مختلف مانتو مثل سارافون چهل‌تکه دوزی و زیر سارافونی نیز می‌توان استفادهکرد.
یکی از کاربردهای مانتو manto ، برای پوشیدن در مراسم و میهمانی‌های عصر و شب است. درباره لباس‌هایی که در این‌گونه میهمانی‌ها و مراسم استفاده می‌شوند باید بدانیم که اصولاً این لباس‌ها دارای کپ می‌باشند (کپ یعنی الگو، برش) برای مهمانی‌های عصر از لباس‌های سبک‌تر مثل تونیک و شلوار، تاپ و دامن اسپرت استفاده می‌کنیم که اصولاً این نوع لباس‌ها زیر مانتو آسیب نمی‌بینند و چروک نمی‌شوند و حتی خود فرد هم آزار نمی‌بیند.
به دلیل وجود نور طبیعی در روز از مانتو manto که منجوق‌دوزی، سکه از جنس ساتن است استفاده نمی‌‌شود. برای دوخت چنین مانتو، از پارچه‌هایی استفاده می‌کنیم که اسپرت‌تر باشند. مهمانی عصر ممکن است در یک کافی‌شاپ هم باشد، پس از مانتو اسپرت و مانتو جذب و مانتو که خرج‌کار زیادی دارند مثل دکمه‌های تزئینی و کمربند هم می‌توان استفاده کرد. ازآنجایی‌که لباس‌های مهمانی عصر، لباس‌هایی سبک هستند پس استفاده از مانتو اسپرت و مانتو جذب و مانتو که خرج کار دارند کاملاً طبیعی است.
با توجه به اینکه در شب نور طبیعی خورشید وجود ندارد باید از مانتو manto که جنس ساتن و براق دارند و یا خرج‌کارهایی مانند منجوق‌دوزی استفاده ‌شود. ازآنجایی‌که لباس‌های مجلسی سنگین هستند از پانچ‌های شیک و آزاد می‌توان به‌عنوان مانتو شب استفاده کرد. چرا که اصولاً لباس مجلسی شب در زیر مانتو شب پوشیده می‌شود و مانتو مجلسی نباید جذب باشد تا به‌راحتی بتوان هر لباسی را در زیر آن پوشید تا لباس آسیب نبیند.

همنشینی رنگ و برش در مانتو manto

در طراحی یك مانتو، در كنار طراحی فرم اصلی مانتو ، جزئیات مانتو هم مهم است. حتی شاید به جرات می توان گفت به نوعی همین ریزه‌كاری‌ها هستند كه طرح مانتو را تكمیل می‌كنند. جزئیات مانتو manto عبارتند از؛ برش‌های متنوعی كه در طراحی‌ها ایجاد می شود، همخوانی آنها با طرح و رنگ و به كار بردن ریزه‌كار‌ی‌‌هایی مثل قلاب بافی، گلدوزی و هنر دست روی مانتو. البته تلفیق پارچه‌های مختلف هم یكی دیگر از همین ریزه‌كاری‌هایی است. گاهی تلفیق‌های ساده آنقدر مانتو را متفاوت می‌كند كه اصلا قابل تصور نیست.

انتخاب پارچه مناسب برای مانتو manto یك اصل است

برای به نتیجه رسیدن یك طرح خوب مانتو ، انتخاب پارچه مناسب مانتو یك اصل است. پارچه‌ای كه از نظر جنس، كیفیت مناسبی داشته باشد و از طرف دیگر در خدمت طرح باشد. یك طراح موظف است همه نیازهای مخاطبان‌ را درنظر بگیرد و خودش را با آنها هماهنگ كند از مانتو گرفته تا لباس و حتی دامن و شلوار چون هر كدام از پوشش‌های ما با كمی خلاقیت می‌توانند متفاوت، زیبا و متناسب با روحیات ایرانی ‌مان شوند.

رنگ را به زندگی بازگردانیم با انواع مانتو manto

هر كدام از ما در ساختن تصویرهایی زیبا و هماهنگ از محیط زندگی‌مان مسئولیم. وقتی ما به رنگ و تركیب آنها در جامعه نگاه عمیق‌تری داشته باشیم در حقیقت نه تنها به‌خودمان بلكه به روح زیبا پسند اطرافیان‌مان هم احترام گذاشته‌ایم. توانایی استفاده از رنگ‌های تیره و روشن در كنار هم باید به‌گونه‌ای باشد كه نتیجه كار مانتو manto هم زیبا و هم قابل توجه باشد. ظاهر آدم‌ها قبل از هر چیز روی روحیه آنها تاثیر گذاراست. مثلا یك آدم درون‌گرا یا حتی برون‌گرا را به راحتی می‌توان از روی رنگ‌ و نوع پوشش شناخت.

نگاه جهانی، هویت ایرانی ( نقش مانتو manto )

خواه‌ناخواه نمی‌توان وارد دنیای طراحی مانتو شد و نسبت به مد جهانی بی‌تفاوت بود. اما نكته اصلی چگونگی استفاده از این مد مانتو در طرح‌هایی است كه با حال و هوای ایرانی ما همخوانی داشته باشند. ویژگی بارز مدل مانتو برتر جهانی تكرار شدن یك اتفاق مثل نوع یقه مانتو یا حتی مدل آستین مانتو در قالب‌ها و طرح‌های متفاوت است. بنابراین كافی است از همین اتفاق ایده بگیری و آن را در طرح‌مانتو manto كه قرار است قبل از هرچیز هویت‌شان را به تصویر بكشند خرج كنی. اتفاقا نكته جالب مد برتر امسال یا در فصل اخیر طرح‌های بلند و گشاد مانتو است كه با فرهنگ ما كاملا هماهنگ‌اند و همین اتفاق به نوعی فرصتی است برای طراحان ایرانی مانتو كه مد جهانی را تحت‌تأثیر قرار بدهند.

دیروز در كنار تازه‌های امروز مانتو manto

برای ارتباط بهتر باید تازگی، ركن اصلی مدل مانتو باشد اما این تازگی از داشته‌های دیروز ما دور نیست و به نوعی خیلی از آنها ریشه در پوشش‌های گذشته ما دارد. در لباس‌های سنتی و پوشش اقوام مختلف ایرانی از لر و كرد گرفته تا بختیاری و تركمن. خوشبختانه در این مدل مانتو ها آنقدر تنوع و زیبایی هست كه هیچ وقت تكراری نمی‌شوند فقط كافی است آنها را با حال و هوای مخاطب امروزی هماهنگ كرد. اتفاقا نگاهی به لباس‌های قدیمی ما حتی لباس‌های دوره هخامنشیان نشان می‌دهد سادگی و راحتی، ركن اصلی طراحی بوده اما همین طرح‌های ساده با برش‌های متنوع و اضافه كردن جزئیاتی از تكه‌پارچه‌های مختلف گرفته تا زیور آلات، به لباس ظاهری متفاوت و با وقار می‌دادند.