مسواک


مسواک

مسواک

تاریخچه مسواک (Toothbrush History)

ابزار تمیز کردن دندان ها به 3000 تا 3500 سال قبل از میلاد بر میگردد وقتی که بابلی ها و مصری ها با ساییدن انتهای شاخه های کوچک آنها را به حالت ریشه ریشه در می آوردند و به عنوان مسواک (Toothbrush) استفاده می کردند.
در میان مقبره های مصریان باستان خلال دندان هایی در کنار صاحبان آن قبرها یافت شده است. 1600 سال قبل از میلاد چینی ها تکه کوچک چوب جویدنی را که از درختان معطر درست شده بود، به منظور خوشبو کردن دهان تولید کردند.
گمان می رود که چینی ها اولین بار در قرن پانزدهم مسواکی را که شبیه مسواک های امروزی است اختراع کردند آن هم با استفاده از موهای گردن خوک، به اینصورت که موها را به یک استخوان یا تکه ای چوب بامبو متصل می کردند.
وقتی که این اختراع به اروپا رسید، اروپاییان موی اسب و در بعضی موارد پر را که نرمتر بود جایگزین موی خوک کردند.
اولین مسواک (Toothbrush) بعنوان لوازم شخصی با طراحی مدرن حدود سال 1780 توسط شخصی به نام ویلیام ادیس در انگلستان ساخته شد که دسته آن از استخوان تراشیده شده گاو و برس آن باز هم از موی خوک بود. در سال 1844 اولین مسواک (Toothbrush) که دارای برسی با سه ردیف مو بود طراحی شد.
موی طبیعی تا زمانی که دو پونت نایلون را اختراع کرد به عنوان برس استفاده می شد. اختراع نایلون شروع تکامل مسواک (Toothbrush) در سال 1938 بود و در سال های 1950 با درخواست مردم نایلون های نرم تری ساخته شد. اولین مسواک (Toothbrush) برقی هم در سال 1939 ساخته شد.
مسواکهای امروزی به صورت معمولی و یا برقی وجود دارند که از دسته های پلاستیکی و برس های نایلونی ساخته شده اند. این مسواک ها در شکل ها و اندازه های مختلف و برس های نرم و زبر وجود دارند، اندازه های کوچک برای بچه ها و بزرگ برای بزرگتر ها.
ساختار کلی از زمان مصریان و بابلی ها تغییری نکرده است - یک دسته و برس برای تمیز کردن دندانها.
در طول تاریخ طولانی اش مسواک تکامل یافت تا با طراحی علمی وسیله ای باشد برای بهداشت دهان و دندان ما.

ریشه کلمه مسواک (Toothbrush Word Root)

مسواکبه پارسی دندان سای ابزاری است از لوازم شخصی که از آن برای پاکیزگی دندان و لثه و زبان استفاده می‌کنند.

فواید مسواک (Toothbrush Benefits) و بهداشت شخصی

مسواک(Toothbrush) و نخ دندان. در حالت ایده آل، شما باید دندان های خود را بعد از هر وعده غذایی مسواک (Toothbrush) بزنید. ، مسواک زدن (Tooth Brushing) دندان های خود را حداقل دو بار در روز و نخ را روزانه انجام دهید . مسواک زدن تجمع باکتری در دهان شما را که می تواند سبب پوسیدگی دندان و بیماری های لثه شود به حداقل برساند. نخ دندان، کمک می کند تا لثه ها سالم. حفظ شود
بیماری لثه می تواند مستقیماً به قلب آسیب زده و باعث مشکلات بسیار جدی دریچه های قلب شود، "لثه ناسالم می تواند باعث شل شدن دندان های شما و سخت شدن به جویدن و غذا خوردن مناسب شود، او می افزاید. برای حفظ یک لبخند سالم، دندانپزشک خود را در فواصل زمانی شش ماهه برای معاینه ملاقات کنید
دست های خود را بشویید. شستن دست ها قبل از تهیه یا خوردن غذا، پس از رفتن به دستشویی، بعد از سرفه یا عطسه، و پس از دست زدن به زباله، راهی مناسب به سوی پیشگیری از گسترش باکتری ها و ویروس ه است . یک محصول بهداشت شخصی، مانند ژل بهداشتی مبتنی بر الکل را همیشه با خود داشته باشید زیرا برای زمانی که آب و صابون در دسترس نیست مفید است
•خوب بخوابید. مقدار کافی استراحت کنید - 8 تا 10 ساعت در شب – این کار شما را سرحال و آماده می کند تا در روز با انرژی بیدار شوید. عدم خواب کافی می تواند به شما احساس خستگی و نا توانی دهد و دفاع طبیعی و سیستم ایمنی بدن شما را به خطر اندازد .

ویژگی‌ های مسواک (Toothbrush) مناسب در بهداشت شخصی

• دسته باید به راحتی در دست جای گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی‌ضرر باشد.
• طول قسمت موئی آن در حدود ۳ سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد.
• نوک موهای مسواک (Toothbrush) بایستی پخت باشد (نباید نوک تیز و ساینده باشد).
• تعداد کلاف‌های موئی و یا نایلونی آن در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف برحسب کوچکی و یا بزرگی مسواک (Toothbrush) باشد.
• تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک (Toothbrush) می‌باشد که این تعداد رشته‌ها در مسواک (Toothbrush)‌های نرم بیشتر از مسواک‌های زبر است.
• موهای مسواک منظم و مرتب باشد. معمولاً نمی‌توان بیش از ۳ الی ۴ ماه از یک مسواک استفاده نمود. چون موهای آن خمیده و نامنظم می‌شود یا رنگ موهای آن تغییر می‌کند که در اینصورت مسواک (Toothbrush) را باید تعویض نمود.
هدف اصلی بهداشت شخصی (Personal Health Care) و مسواک (Toothbrush) زدن، پاک کردن کلیه مواد غذائی همراه با مواد رسوبی مختلف و جرم گیری دندان و میکروارگانیسم‌هائی است که به طور طبیعی بر روی کلیه سطوح دندان جایگزین شده‌اند.طرح های مختلفی از مسواک (Toothbrush) وجود دارد.هرکدام از این طرح‌ها ممکن است برای افراد خاصی بهتر باشد. نکته مهم آن است که این طرح‌ها فقط در مسواک زدن کمک می‌کنند و نمی‌توانند جایگزین دقت شما در مسواک زدن با روش صحیح شوند.
• نوع های مختلف
• مسواک های الکتریکی
• مسواک های الکتریکی با استفاده از موتوری که در داخل آن ها تعبیه شده نوسانات و چرخش هایی را روی مسواک ایجاد می کنند. بیشتر تحقیقات نشان میدهد که عملکرد و کارایی این مسواک ها برابر با نوع دستی آنها می باشد. نوع الکتریکی این مسواک ها راحت تر هستند و با سنسورهای مدیریت زمان و فشار می توانند رویه درست پاک کنندگی را در پیش بگیرند. این مسواک ها همچنین بسیار گران تر از مسواک های معمولی نیز هستند. مسواک های الکتریکی می توانند بر طبق سرعت حرکت و قدرت استاندارد به دو دسته sonic و ultrasonic طبقه بندی شوند. اگر حرکت مسواک ها به اندازه کافی برای کاهش نویز قابل شنوایی (20 هرتز تا 20000 هرتز) سریع باشد می تواند در دسته sonic ها طبقه بندی شود.
• هر مسواک الکتریکی دیگری با حرکتی سریع تر از این حد را در دسته ی ultrasonic طبقه بندی می کنند.برخی از مسواک های ultrasonic هر دو حرکت sonic و ultrasonic را دارند.
با رعایت بهداشت شخصی (Personal Health Care) دهان و دندان ها ، دچار عفونت های لثه و دندان ها نمی شویم. این نوع عفونت ها را نباید کم اهمیت دانست؛ زیرا عفونت های لثه و دندان به دهان محدود نمی شوند و ممکن است از طریق خون، به سایر قسمت های بدن مثل قلب برسند و باعث آسیب آنها شوند.
برای داشتن دندان های سالم، مراقبت از دندان ها باید از ابتدای زندگی آغاز شود. هر یک از ما بر حسب اینکه چقدر بهداشت شخصی (Personal Health Care) دهان و دندان هایمان را رعایت کرده باشیم ممکن است تعدادی دندان سالم، پر کرده ، روکش شده و دندان مصنوعی داشته باشیم. در هر سنی با داشتن دندان طبیعی یا مصنوعی و حتی بدون دندان، باید بهداشت شخصی (Personal Health Care) دهان را رعایت کنیم.

فروش مسواک (Toothbrush Sale)

برند اورال بی، پیشتاز بازار درلوازم شخصی
در سال 2005 شرکت پراکتر اند گمبل، کمپانی ژیلت (مالک برند اورال بی ) را خریداری نمود و بدین ترتیب محصولات لوازم شخصی اورال بی ، شامل مسواک های دستی و برقی برای کودکان و بزرگسالان، نخ دندان و دهانشویه ها به سبد محصولات لوازم شخصی شرکت پراکتر اند گمبل اضافه گردید. خرید مسواک (Toothbrush Buying)های دستی و برقی اورال بی در سطح جهان بیش از برندهای دیگر از سوی دندانپزشکان توصیه و مورد استفاده قرار می گیرند.
در سال 1955، شرکت پراکتر اند گمبل با اضافه کردن فلوراید به خمیردندان انقلابی در عرصه بهداشت شخصی (Personal Health Care) دهان و دندان ایجاد کرد. ماده ای که به طور چشم گیری استحکام و قدرت دندان ها را بهبود می بخشید و به میزان قابل توجهی پوسیدگی دندان ها را کاهش می داد. و حال پس از 50 سال پراکتر اند گمبل نوآوری دیگری ارائه می کند، نوآوری بزرگی که 15 سال برای دستیابی به آن کوشش شده است، خمیردندان های اورال بی با فرمولاسیون انحصاری فلوئورید قلع پایدار شده.
اورال بی اولین خمیردندانی است که با استفاده از مزایای فلورید قلع پایدار نه تنها از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند، بلکه از بوی بد دهان، ایجاد رنگدانه، تشکیل جرم، پلاک و بیماری های لثه نیز جلوگیری می کند.
شرکت پراکتر اند گمبل تنها شرکتی است که مجموعۀ کاملی از محصولات مرتبط با لوازم شخصی از جمله سلامت دهان و دندان و انواع مسواک (All Kinds of Toothbrush) از جمله مسواک عربی (Arabian Toothbrush) را برای سالم و زیبا نگاه داشتن لبخند ها ارائه می کند. لوازم شخصی اورال بی با تکیه بر یک مجموعه بی نظیر و برخورداری از حمایت وسیع متخصصین دندانپزشکی, کارآیی لازم را جهت اعتماد به نفس بخشیدن به مصرف کنندگان خود، به دست آورده است.