خمیر دندان


راهنمای خرید خمیر دندان

خمیر دندان چیست ؟

خمیر دندانToothpaste ماده‌ای است شوینده، جرم زدا و گاه ضد عفونی کننده که به شکل خمیر اغلب در بسته‌هایی استوانه‌ای شکل قرار داده شده است. با فشار به آن ماده خمیردندان خارج می‌شود که با کمک مسواک برای پاک کردن دندان، بین دندان‌ها و دهان به کار می‌رود.

تاریخچه خمیر دندان Toothpaste

قدیمیترین سند مربوط به خمیرهای دندان مربوط به قرن چهارم میلادی در مصر می‌باشد که در آن ترکیبی از گل زنبق آمده‌است. یونانیان و رومیان نیز از اولین کسانی بودند که سابقه استفاده از تمیزکننده‌ها را دارند. اما تا پیش از قرن نوزدهم میلادی استفاده از خمیردندان عمومی نشده بود.

سایر کاربرد‌های خمیر دندان Toothpaste

خمیردندان با داشتن قدرت تمیز کنندگی بسیار زیاد، علاوه بر مسواک ‌زدن در موارد دیگری خمیر دندان نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد:
•تمیزکردن و جلا دادن سینک ظرفشویی با خمیر دندان Toothpaste
•تمیز کردن کف اتو و لکه های آب روی چوب
•جلوگیری از سوزش محل گزیدگی حشرات با خمیردندان
•تمیز کردن و از بین بردن خش روی سی ‌دی و دی‌وی‌دی
•برطرف ‌کردن بوی بد ظروف پلاستیکی باخمیر دندان

انواع خمیر دندان Toothpaste ؛ کدامیک خمیر دندان برای شما مناسب است؟

می‌‌گویند شاید در آینده نیازی به خرید خمیردندان نداشته باشید، چون مسواک‌‌های نسل آینده، شما را از مصرف خمیردندان خارجی بی‌نیاز می‌‌کنند. ولی تا قبل از اینکه چنین مسواک‌‌هایی به بازار بیایند، شما باید همچنان به دنبال خرید خمیر دندان خوب باشید.
مطلب زیر را بخوانید تا خمیردندان خوب بخرید که علاوه بر طعم و رنگ دلخواه شما در خمیر دندان ، بتواند از پوسیدگی دندان‌‌های شما نیز پیشگیری کند.

خمیر دندان‌ ضد پوسیدگی

خمیر دندان‌های Toothpaste حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌‌ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان می‌‌دهد اگر شما در سنین کودکی یعنی حدود ۲ سالگی از خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید و همچنان به مصرف انواع مارک خمیر دندان در سنین بزرگسالی ادامه دهید، می‌ توانید تا ۴۴ درصد از پوسیدگی دندان ‌ها با استفاده از خمیردندان جلوگیری کنید. اگر شما دنبال خرید یک خمیر دندان ضد پوسیدگی ‌ایرانی هستید، باید بگویم که در این نوع خمیردندان‌ها معمولا فرمول فلوراید و یا کلمه فلوراید دار را به زبان کشور سازنده روی تیوپ خمیر دندان Toothpaste می‌ نویسند.

خمیردندان‌ سفید کنندهWhitening :

این روز‌ها خیلی ‌ها به دنبال خرید خمیر دندان‌هایی هستند که هر چه بیشتر دندان ‌هایشان را سفید کند. از طرفی دیگر شرکت‌‌های سازنده خمیردندان خارجی نیز در رقابت شدید با هم هستند تا خمیردندان‌‌هایی را ارایه دهند که مشتریان بیشتری را به خاطر خواص سفید کنندگی بیشتر خمیر دندان جذب کند.
ولی شما باید به عنوان یک مصرف کننده از یک خمیر دندان‌ سفید کننده انتظارات منطقی داشته باشد.
این خمیردندان‌ها دارای مواد ساینده و پاک ‌کننده قوی هستند که موجب تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان‌ها می‌شوند. لذا اگر دندان‌هایی سالم و بدون پوسیدگی دارید، ما خرید این خمیردندان‌‌ها را به شما توصیه می‌‌کنیم، ولی اگر دندا‌‌نهایتان دارای پوسیدگی متعدد و مینای آسیب دیده است، بهتر است دور این خمیر دندان‌ها را خط بکشید، چون مواد شیمیایی قوی موجود در خمیردندان خوب به طور مستقیم روی عاج دندان قرار گرفته و سبب بروز حساسیت دندانی در شما می‌ شود.

خمیر دندان‌‌ ضد حساسیت Anti Sensitive Toothpaste :

بیشتر شرکت‌های تولید کننده خمیردندان Toothpaste در میان محصولات خود، انواع مدلهای خمیر دندان ضد حساسیت را هم به بازار عرضه می‌‌کنند. این خمیر دندان‌ها مخصوص افرادی است که دندان‌‌های حساسی دارند و با خوردن بستنی یا آب یخ یا چای و قهوه داغ، ناگهان دندان‌هایشان درد شدیدی را احساس می‌‌کند.
اگر شما هم چنین مشکلی دارید یک تیوب از این خمیردندان ‌ها بخرید، ولی فراموش نکنید این خمیردندان‌ها برای استفاده روزمره و دایمی نیست. به طور معمول باید دو هفته از این خمیر دندان‌ها استفاده کنید و بعد از آن تا چند هفته با خمیردندان‌ معمولی دندان ‌هایتان را مسواک بزنید. سپس با توصیه دندان پزشک، برای برطرف شدن مشکلتان، یک یا چند دوره دیگر از این خمیردندان‌ها استفاده کنید.

خمیردندان‌‌ ضد جرم

اگر سیگاری باشید، گاهی وسوسه می‌ شوید که یک خمیردندان Toothpaste ضد جرم مخصوص سیگاری‌ها را بخرید و از شر جرم‌‌های روی دندان‌ و تغییر رنگ آن خلاص شوید.
ما به شما توصیه می‌‌کنیم که از خمیردندان‌ ضد جرم خیلی زیاد استفاده نکنید. این خمیر‌دندان‌‌ها حاوی موادی است که قدرت سایندگیشان بالاست. بنابراین اگر شما هر شب از این خمیردندان‌ها Toothpaste استفاده کنید، باید در انتظار سایش مینای دندا‌‌نهایتان باشید که از این محل‌های ساییدگی، دندان‌ها حساس می‌ شوند و شما با خوردن هر خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم احساس درد خواهید کرد.
ذرات ساینده این خمیردندان‌ها Toothpaste ، سایش لثه‌‌ها را هم در پی دارند. بنابراین اگر سیگاری‌ نیستید، اصلا چنین خمیردندان ای را نخرید. اگر هم سیگاری هستید استفاده از این خمیردندان‌ها را به یک ‌بار در هفته و یا هر دو هفته یک ‌بار کاهش دهید.

خمیردندان‌های چینی!

شاید برخی از خمیردندان‌ها Toothpaste ، قیمت بسیار ارزانی داشته باشند. بیشتر این خمیردندان‌‌ها، چینی هستند که استفاده از این خمیردندانها ممنوع اعلام شده است. چندی پیش اخباری درباره سمی بودن ترکیبات خمیردندان‌های چینی در بازارهای جهانی پخش شد و بسیاری از کشور‌ها واردات خمیردندان از چین را ممنوع کردند.

توصیه آخر درباره خمیردندان

هنگام خرید خمیردندان Toothpaste ، باید وجود موادی مانند «دی‌اتیلن گلیکول، دی ‌گلیکول» و یا «دی‌ گلیکول استئارات» را در آن بررسی کنید، اما ممکن است بعضی از خمیردندان ‌ها، لیست مواد تشکیل ‌دهنده را ذکر نکرده باشند که در این صورت باید به نام کشور سازنده، نشان استاندارد و مجوز وزارت بهداشت خمیردندان ها توجه کنید.

راهنمایی برای خرید و انتخاب مسواک و خمیردندان Toothpaste

گرچه دندانپزشکان فرق چندانی بین خمیردندان‌ها قایل نیستند، ولی خمیردندان‌ها انواع مختلفی دارند که شناخت انواع خمیر دندان ها به بهداشت بیشتر دهان و دندان کمک می‌کند، چرا که هر یک از خمیردندان‌ها، خاصیت خاص خود را دارند، مثلاً خمیردندان‌هایی که حاوی نیترات پتاسیم هستند، برای مبارزه با حساسیت دندان‌ها و خمیردندان‌های حاوی سیترات ‌روی برای مبارزه با التهابات لثه بهترین انتخابند.

خمیردندان Toothpaste حاوی مواد ساینده:

موادساینده شامل دی‌ اکسید سیلیکون، سیلیکات ‌پتاسیم و آلومنیوم است. بیشتر خمیردندان‌هایی که با این نام در بازار وجود دارد طوری ساخته شده‌اند که بیشتر باعث تمیزی و شفافیت دندان‌ها و کمتر باعث سائیدگی آن می‌شوند. باید توجه داشت هنگام استفاده از این خمیردندان‌ها نباید با فشار شدید مسواک را روی دندان کشید، چراکه احتمال سایش دندان در این موارد وجود دارد و موجب عقب رفتن لثه و عریان شدن عاج دندان می شود. مواد پاک کننده داخل این خمیر‌دندان باعث تمیزتر شدن دندان‌ها می‌شود، ولی نباید خمیردندان ای خرید که حاوی مقادیر زیادی مواد ساینده باشد، چراکه وجود بیش از حد خمیردندان به مینای دندان‌ها آسیب زده و موجب حساسیت آنها می‌شود.

خمیردندان حاوی مواد طعم‌ دهنده:

این نوع خمیردندان‌ها بیشتر جنبه تجاری دارند و وجود خمیردندان به معنای خوب بودن خمیر دندان نیست. این خمیر دندان‌ها بیشتر برای کودکان ساخته می‌شوند تا تمایل آنها را به مسواک زدن با خمیردندان بیشتر کنند، ولی به‌طور کلی تاثیر خمیردندان Toothpaste در پیشگیری از پوسیدگی و محافظت از دندان‌ها ناچیز است.

خمیردندان حاوی فلورایدFluoride :

این ماده روی مینای دندان‌ها رسوب کرده و به شکل یک سپر در برابر اسیدهای سنتز شده، باکتری‌های دهان و آنهایی که در مواد غذایی و نوشابه‌های گازدار موجود هستند، اثر می‌کند. بیشتر دندانپزشکان توصیه می‌کنند از خمیردندان‌ حاوی فلوراید بالا استفاده کنید. خمیردندان Toothpaste حاوی فلوراید در هر سنی قابل استفاده است اما در سنین کمتر از سه سالگی باید میزان استفاده از خمیردندان حداقل باشد، یعنی به اندازه یک دانه ماش خمیردندان روی مسواک. همچنین بلع زیاد خمیر دندان حاوی فلوراید باعث تهوع و استفراغ فرد می‌شود، از مهم‌ترین انواع خمیر دندان ها خمیر دندان نعنایی می‌باشد.

خمیردندان سفیدکنندهWhitening Toothpaste :

بعضی از خمیر دندان‌ها حاوی ماده‌ای به نام پراکساید هستند که در دسته بندی خمیر دندان سفیدکننده جای میگیرند، وجود ماده دیگری به نام تری‌ پلی‌ فسفات سدیم نیز در بعضی از خمیردندان‌ها وجود دارد که باعث شکسته ‌شدن رنگدانه‌های موجود در مینای دندان می‌شود. خمیردندان‌های Toothpaste سفیده‌کننده برای این‌که اثر داشته باشند باید دو بار در روز و به مدت دو تا چهار هفته استفاده شوند. استفاده زیاد از این نوع خمیر دندان باعث سایش مینای دندان شده و دندان‌ها بتدریج حساس‌تر می‌شوند.

خمیردندان‌های گیاهی:

این خمیردندان‌ها Toothpaste حاوی طعم و رنگ مصنوعی نیستند. البته خمیردندان‌هایی Toothpaste که حاوی مواد صناعی هستند نیز کاملا بی‌خطرند، ولی این دو خمیر دندان فرق چندانی با هم ندارند و تاثیر خمیردندان گیاهی در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها مانند سایرین است.

نخ دندان Dental Floss :

گرچه مسواک زدن برای از بین بردن ذرات باقیمانده غذاها موثر است، ولی گاه مواد غذایی بین دندان‌ها و خط لثه‌ گیر می‌کنند و با مسواک خارج نمی‌شوند. نخ دندان پاسخ مناسبی برای رفع این مشکل است و به اعتقاد دندانپزشکان، نخ‌دندان Dental Floss در پیشگیری از بیماری‌های لثه حتی مهم‌تر از مسواک است.

مزایای استفاده از نخ دندان

تمیز کردن دندان‌ها و جلوگیری از بوی بد: با مسواک ‌زدن نمی‌توان تمام ذرات غذا را که در بین دندان‌ها گیر کرده، تمیز کرد. حدود ۳۰ درصد از ذرات مواد غذایی در بین دندان‌ها باقی می‌مانند که می‌توانند موجب پوسیدگی دندان‌ها و بوی بد دهان شوند. با استفاده از نخ دندان می‌توان آن ذرات را خارج کرد و احتمال پوسیدگی دندان‌ها را کم کرد. همچنین نخ دندان با سطوحی تماس پیدا می‌کند که برای مسواک غیر قابل دسترس است و پلاک‌های آن را از بین می‌برد. اگر پلاک سخت و سفت شده باشد، فقط دندانپزشک یا متخصص دهان و دندان می‌تواند آن را از بین ببرد.

علت درج این خط پایین خمیر دندان چیست?

پر کردن لوله (تیوب) خمیردندان همیشه از انتهای آن انجام می‌شود و سپس توسط دستگاه پرس دوخته می‌شود.و به دلیل چرخیدن تصادفی، نوشته‌های روی لوله هم سطح با پرس انتهای آن نباشد و توسط مصرف کننده خط پایین خمیردندان درست خوانده نمی شود.