جامدادی


راهنمای خرید جامدادی

جامدادی (pencil case)

جامدادیبه انگلیسی (pencil case) کیف کوچکی است که در آن نوشت افزار یا ابزار نوشتاری از جمله خط‌کش، پاک کن، خودکار، مداد، ماژیک و... را می گذارند و اغلب با زیپ باز و بسته می‌شود. همچنین به‌ وسیله رومیزی و لیوان ‌مانندی که در آن نوشت افزار را می‌گذارند، جامدادی گفته می‌شود.

قلمدان

یکی از انواع جامدادی ها قلم دان میباشد. قلمدان، جعبه مانندی است از جنس چوب٬ مقوا یا پاپیه ماشه که برای نگهداری قلم‌های مخصوص خوشنویسی و دیگر ابزار کتابت به کار می‌رود.
معمولا قلمدان از دو بخش تشکیل می‌شود «بخش داخلی» که مانند جعبه سرگشاده و بدون در است و بخش بیرونی یا «روپوش قلمدان» که بخش داخلی را مانند غلاف دربر گرفته و جعبه گونه‌ای است از مقوا یا چوب ِ مکعبِ استوانه شکلِ میان تهی. روی قلمدان را با نقش‌های گوناگون از نقوش گیاهی و هندس و اشکال آدمیان، پرندگان و یا جانوران منقش می‌سازند. معمولاً در آن ابزارهای گوناگون نوشتن مانند قلم و قلم‌تراش و مقراض و قطزن می‌گذارند.
قلمدان و قلمدان‌سازی در زمره تولیدات پاپیه ماشه‌ای قرار می‌گیرد که با هنر و فرهنگ ایران رابطه و پیوند دیرینه دارد. قلمدان یکی از صنایع دستی ارشمند ایران محسوب می‌شود و علت اهمیت آن در زمان قدیم ظرافت و حساس بودن قلم‌های خوشنویسی بوده که از نی تراشیده می‌شدند.

ساختار

ساده‌ترین شکل قلمدان از یک غلاف و یک زبانه یا کشو تشکیل می‌شود و برای ساخت هر یک بهتر است از قالبی جداگانه استفاده شود. قالب‌ها را معمولاً از چوب‌های سختی چون چوب گردو می‌سازند.

خرید جامدادی (pencil case)

با نزدیک شدن ماه مهر و فصل پاییز، یکی از دغدغه های والدین آماده کردن بچه برای شروع سال تحصیلی جدید است. یکی از کارهای مهم در این مرحله خرید وسایل نوشت افزار و لوازم مدرسه است. خرید نوشت افزار، کیف ، کفش، لباس و… و هچنین خرید جامدادی یکی از کارهای دیگری است که در این زمان انجام می شود. برای خرید جامدادی چقدر هزینه می کنید و آخر سر هم جامدادی دلخواهتان را پیدا نمی کنید . هستید این جامدادی قرار است که برای چند مدت روی میز کار فرزندتان یا درون کیف او بنشیند . پس باید تنوع و رنگ بندی خوبی هم داشته باشد. برای خرید جامدادی از طرحی استفاده کنید که در صورتی که خودکار بدون در و مدادهای رنگی درون آن قرار دادیم آن را کثیف نکند ، جامدادی خرید کنید که قابل شستشو باشد و سایز متناسبی با تعداد وسایلی که می خواهیم درون آن جای دهیم داشته باشد.
در ماه شهریورکه بچه ها کم کم برای رفتن به مدرسه آماده می شوند.، می توان برخی وسایل مدرسه را ،در منزل با استفاده از مواد دور ریختنی و با کمک خود بچه ها درست کرد. بدین ترتیب هم خلاقیت کودکان پرورش می یابد ، هم دوستی با محیط زیست را یاد می گیرند و هم می فهمند که برای داشتن چیز های زیبا الزاما لازم نیست هزینه زیادی صرف شود و با کمی ذوق و حوصله می توان وسایل زیبایی درست کرد. ساختن کار دستی های مربوط به مدرسه را به خصوص به والدین بچه هایی که به کلاس اول دبستان می روند توصیه می کنیم تا کم کم برای این تغییر مهم از نظر ذهنی آماده شوند.

جامدادی کاردستی (pencil case)

یکی از کاردستی های بازیافتی که هم حال و هوای مدرسه را تداعی می کند و هم دوستدار طبیعت و محیط زیست است، جامدادی کاردستی است. در آستانه اول مهر و شروع سال تحصیلی جدید و قبل از خرید مدرسه؛ ساخت کاردستی جامدادی رومیزی با دور ریختنی هایی مثل بطری و قوطی کنسرو یا شیر خشک به همراه کودکان خالی از لطف نیست. همزمان با ساخت این کاردستی با کودکان، می توانید در مورد اهمیت نظم و ترتیب در مطالعه و تحصیل و همچنین حفظ محیط زیست و استفاده از مواد دور یختنی با کودکان صحبت کنید.

• انواع جامدادی (pencil case) از نظر کاربرد

جامدادیهای مدرسه‌ای با مارک‌ های مختلف داخلی و خارجی در بازار به فروش می‌ رسند که درجه ‌های کیفی متفاوتی دارند و از قیمت ‌های مختلفی برخوردار هستند. معمولا بچه‌ها دوست دارند تا لوازمی از شخصیت‌های کارتونی مورد علاقشون داشته باشند. جامدادی و نوشت افزار با رنگهای شاد و طرحهای زیبا برای بچه ها جذاب تر است.

جامدادی رومیزی (pencil case)

یکی از چیزایی که روی خوشگل بودن اتاقمون میتونه تاثیر داشته باشه، تمیز و مرتب بودن میز تحریرمونه. میشه به جای پخش و پلا کردن وسایل نوشت افزار روی میز، بدون خرج زیاد و با ایده های خلاقانه، یه جامدادی رومیزی خوشگل برای خودمون درست کنیم. چون برای این کار از دور ریختنی ها استفاده میکنیم پس میزان تولید زباله رو هم تو خونمون میاریم پایین.
اگر به دنبال جامدادی رومیزی هستید لازم نیست برای آن هزینه کنید شما میتوانید با لوله های مقوایی دستمال توالت کاردستی های زیادی مانند یک جامدادی رومیزی زیبا درست کنید؛ البته اگه دقت کرده باشید، به جز دستمال توالت، این لوله های مقوایی رو می تونید از بسته بندی سلفون، فویل آلومینیومی یا دستمال حوله ای - مورد استفاده توی آشپزخونه – و ... هم به دست بیارید. خوبی این کاردستی اینه که به وسایل کمی نیاز داره و اگه این وسایل رو توی خونه داشته باشید هیچ هزینه ای براتون نداره! پس لوله های مقوایی رو دور نندازید تا بتوانید یک جامدادی ساده و زیبا درست کنید.

جامدادی کیفی (pencil case)

جامدادیهای کیفی بیشتر از جامدادی های رومیزی مورد توجه قرار گرفته و بیشتر خریداری و مورد استفاده قرار میگیرد. جامدادی های کیفی انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن میپردازیم.

• انواع جامدادی (pencil case) از نظر جنسیت

جا مدادی ها بر اساس افراد استفاده کننده نیز به چند دسته تقسیم میشوند :

جامدادی دخترانه (pencil case)

بهترین انتخاب جامدادی دخترانه معمولا از جنس پارچه ای و مدل عروسکی است. دختران از جامدادی با رنگ های روشن و شاد به خصوص تناژ صورتی بیشتر لذت میبرند.

جامدادی پسرانه (pencil case)

بهترین انتخاب جامدادی پسرانه معمولا از جنس مقاوم مثل برزنت و و پلاستیک و در رنگهای تیره میباشد ، چرا که پسران حساسیت کمتری در نگهداشتن وسایل خود به خرج میدهند.

• انواع جامدادی (pencil case) از نظر ابعاد

بسته به مقدار نوشت افزار مورد استفاده و در دسترس ابعاد جامدادی نیز تغییر میکند.

جامدادی بزرگ (pencil case)

جامدادیبزرگ معمولا برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که لوازم زیادی به همراه دارند. یا نوشت افزاری مانند مداد رنگی یا مداد شمعی یا ماژیک را به همراه دارند.

جامدادی کوچک (pencil case)

معمولا در سال های ابتدای تحصیل مناسب با کیف مدرسه و در سالهای انتهای تحصیل در دوران دانشگاه از جامدادی کوچک استفاده میشود.

• انواع جامدادی (pencil case) از نظر جنس

بر اساس جنس ساخت شده نیز جامدادی ها به چند دسته کلی تقسیم بندی میشوند :

جامدادی پارچه ای (pencil case)

جامدادیپارچه به خاطر دادرا بودن قابلیت شست و شو ، سبک بودن و طراحی ساده آن به صورت جامدادی عروسکی انتخاب اکثریت بچه ها میباشد. همچنین به دلیل نداشتن لبه های تیز گزینه مناسب و بی خطر برای بچه ها به حساب می آید.

جامدادی چوبی (pencil case)

جامدادیچوبی معمولا به عنوان قلمدان مورد استفاده قرار میگیرد. ساده‌ترین شکل قلمدان از یک غلاف و یک زبانه یا کشو تشکیل می‌شود و معمولاً از چوب‌های سختی چون چوب گردو آن را می‌سازند.

جامدادی برزنتی (pencil case)

جامدادیبرزنتی به خاطر سبک بودن، داشتن جنس مقاوم و با کیفیت، قابلیت شست ‌و شو و سایر ویژگی ‌ها، طرفداران بسیار زیادی دارند.

جامدادی پلاستیکی (pencil case)

جامدادیپلاستیکی اگر چه از دیگر جامدادی ها مقاوم تر است اما برای کودکان در سال های ابتدایی به خاطر لبه های تیز آن توصیه نمیشود. جامدادی کتابی در این دسته جای میگیرد. از مزایای جامدادی کتابی جادار بودن و شکل نگرفتن آن داخل کیف میباشد.

• انواع جامدادی (pencil case) از نظر نحوه اتصال

جامدادی زیپی (pencil case)

رایج ترین نوع جامدادی ، جامدادی زیپی میباشد. اگر به دنبال یک جا مدادی ساده و کارآمد هستید این نوع را انتخاب کنید. معمولا در ساخت جا مدادی های پارچه ای ، برزنتی، چرمی از زیپ استفاده میشود.

جامدادی دکمه ای (pencil case)\

در ساخت جامدادی هایی از جنس زخیم معمولا از دکمه استفاده میشود که به آن جامدادی دکمه ای میگویند. بعضی از انواع جامدادی های دکمه ای نیز وجود دارد که دارای محفظه های جداگانه برای تراش و پاکن میباشد.

از نوشت افزار (Stationery) چه می دانید

شاید به جرات بتوان گفت همه خرید کردن را دوست دارند. یکی خرید لباس، یکی طلا و بسیاری از بچه ها خرید لوازم تحریر و نوشت افزار (Stationery) را دوست دارند.
نوشت افزار(Stationery) یکی از ملزومات امروزه خانواده هایی است که فرزند دانش آموز و یا دانشجو دارند. اما واقعاً از نوشت افزار چه می دانید؟
نوشت افزار(Stationery) یکی از پر تنوع ترین محصولات بعد از لوازم خوراکی و یا به اصطلاح سوپر مارکتی است. تنوع مارک و کیفیت به قدری بالاست که شاید تمامی خریداران را گمراه کند.
شاید شما هم یکی از اشخاصی باشید که با ورود به مغازه لوازم تحریری و نوشت افزار غرق در رویای بچگی خود شوید، رنگها و تنوع محصولات شما را جذب خود کند؛ اما واقعا جذابیت و نوع ساختار جنس دلیل بر کیفیت آن است؟
در دسته بندی کلی، نوشت افزار (Stationery) به دو دسته نوشت افزار اداری و نوشت افزار مهندسی تقسیم می شوند. موارد مصرفی تحریر مثل خودکار، مداد، ماژیک ، تراش و... خود زیر مجموعه نوشت افزار اداری محسوب می شود.