شمع و جاشمعی


راهنمای خرید شمع و جاشمعی

شمع و جاشمعی Candles and candlesticks

شمع و جاشمعیاز آن دسته كالاهايي است كه همانند گل، هم در مراسم شادي و هم عزاداري به كار مي‌رود و اين در حالي است كه تاريخ بسيار كهني در زندگي بشر دارد. در واقع پيش از اختراع برق اين شمع و جاشمعی‌ها بودند كه تاريكي شب را براي انسان‌ها روشن مي‌كردند. بسياري از ما، ‌شمع و جاشمعی را تنها به عنوان يكي از عناصر تزييني خانه به حساب مي‌آوريم. اما بايد گفت كه شمع و جاشمعی ها جدا از كارايي خود كه ايجاد روشنايي است، منبع انرژي مثبت هستند و محيط خانه را گرم و دلپذير مي‌كنند.
براي آنكه شمع و جاشمعی‌هاي شما مدت زمان طولاني‌تري بسوزند و همچنين اشك كمتري در اثر سوختن آنها حاصل شود، آنها را چند ساعت قبل از روشن كردن، در فريزر يا جايخي يخچال قرار دهيد؛
اين كار به لحاظ اقتصادي نيز براي شما بسيار به‌صرفه‌ خواهد بود. اگرچه اين روزها شمع و جاشمعی‌هاي بدون اشكي به بازار آمده‌اند كه به دليل ايجاد تغييرات در مواد سازنده اشك نمي‌ريزند، ولي بعضي‌ها عقيده دارند شمع و جاشمعی هاي معمولي را نيز مي‌توان به شمع و جاشمعی‌هاي كم‌اشك يا حتي بدون اشك تبديل كرد.
براي اين منظور، شمع و جاشمعی Candles and candlesticks را براي چند‌ساعت در محلول آب نمك خيس كنيد. حتما شما هم مي دانيد كه مي توان از تكه شمع و جاشمعی‌هاي باقيمانده پس از سوختن يك شمع استفاده و آن را به يك شمع و جاشمعی جديد تبديل كرد.
به اين منظور خرده‌هاي شمع و جاشمعی Candles and candlesticks را جمع‌آوري كنيد و در يك ظرف فلزي حرارت دهيد تا آب شود. سپس مايع را داخل قالب شمع و جاشمعی ريخته و داخل آن يك فتيله بگذاريد. همچنين براي اينكه شمع و جاشمعی ‌ها در هواي آزاد و در معرض باد خاموش نشوند، مي‌توان از ليوان يا بطري‌هاي پلاستيكي استفاده كرد و شمع و جاشمعی را درون آن قرار داد. براي تميز‌كردن شمع و جاشمعی‌ها بهترين روش به كار بردن الكل صنعتي است.
با توجه به اينكه شمع و جاشمعی‌ها چرب هستند به سرعت گرد و خاك را به خود جذب كرده و تيره مي‌شوند. اگر شمع و جاشمعی شما خيلي كثيف شده است، ابتدا آن را با آب و صابون شسته و خشك كنيد و سپس يك پنبه آغشته به الكل صنعتي روي آن بكشيد.
در هنگام استفاده از شمع و جاشمعی Candles and candlesticks بايد برخي نكات ايمني را هم رعايت كرد. براي مثال هيچ گاه شمع و جاشمعی را بدون جاشمعي روشن نكنيد و از قرار دادن شمع‌ها در دسترس كودكان بپرهيزيد
. یکی از وسایل زینتی جالب و متنوعی که می توان با خمیرنمکی ساخت انواع شمع و جاشمعی Candles and candlesticks است. این شمع و جاشمعی را می‌توان در هر اندازه و به هر شکلی ساخت و حتی می‌توان مجموعه جالبی از آنها را برای …
یکی از وسایل زینتی جالب و متنوعی که می توان با خمیرنمکی ساخت انواع شمع و جاشمعی است. این شمع و جاشمعی را می‌توان در هر اندازه و به هر شکلی ساخت و حتی می‌توان مجموعه جالبی از آنها را برای زینت بخشیدن به میزغذای میهمانی‌ها مورد استفاده قرار داد. در اینجا مراحل ساخت یک جا شمعی به عنوان نمونه ارائه شده است.

وسایل مورد نیاز:

۳۵۰ گرم خمیر نمکی
وردنه
سیرله کن فشاری دستی
سینی فر
شمع و جاشمعی
رنگ گواش یا آکریلیک به رنگ‌های دلخواه قالب یا الگوی مقوایی برگ و گلبرگ
قلممو
وارنیش
یک قطعه پارچه نرم
چسبمایع
۱- مقداری از خمیر را با وردنه به ضخامت ۶ میلی متر باز کنید و دایره‌ای به قطر ۱۲ سانتی متر از آن ببرید، سینی فر را کمی چرب کرده دایره خمیری را بر روی آن قرار دهید. دایره دیگری به قطر حدود ۱۰ الی ۱۵ میلی متر بزرگ‌تر از قطر شمع و جاشمعی مورد نظر ببرید و آن را در مرکز دایره اول( یا بنا به دلخواه خود در یک طرف آن) قرار دهید. شمع و جاشمعی را در وسط دایره دوم قرار داده و کمی فشار دهید تا در خمیر فرو برود. از آنجا که خمیر هنگام پخت یا خشک شدن کمی جمع می‌شود ، شمع و جاشمعی را در جای خود اندکی حرکت دهید تا جای آن کمی بازتر و بزرگ‌تر شود. شمع و جاشمعی را از میان خمیر خارج کنید.
۲- با استفاده از قالب برگ یا الگوهای مقوایی که از روی برگ طبیعی می‌توان تهیه کرد، تعدادی (حدود ۲۰ عدد) برگ از خمیر بریده و آنها را بدون رعایت نظم خاصی بر روی دایره خمیری که در سینی فر گذاشته اید بچسبانید. برگ‌ها را در جهات مختلف بر روی جا شمعی بچسبانید و به بعضی از آنها کمی پیچ و تاب بدهید تا طبیعی‌تر به نظر برسند. اگر از الگوی مقوایی برای بریدن برگ‌ها استفاده می‌کنید پس از بریدن برگ خمیری لبه‌های آن را با قیچی به صورت مورب برش‌های کوچک بزنید تا حالت کنگره‌ای لبه برگ طبیعی را پیدا کند .
۳ – سپس تعدادی گلبرگ به شکل گلبرگ‌های گل مورد نظرتان از خمیر ببرید . مقداری از خمیر را با سیر له کن به صورت رشته‌های باریک در آورید و از آنها به عنوان یک دسته پرچم در مرکز گل‌ها استفاده کنید. گل را مطابق سلیقه خود بر روی برگ‌های دور شمعدان با کمی آب بچسبانید.

روش درست کردن دکوراسیون کاردستی با برگ :

• ابتدا از کودک‌تان بخواهید برگها در اندازه و رنگ‌های مختلف را جمع کند.در مورد علت اینکه برگ درختان در پاییز می‌ریزند با هم صحبت کنید و بپرسید به نظرش چرا برگ درختان در پاییز از سبز به زرد، نارنجی و قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد؟
• دکوراسیون آزمایش علمی تغییر رنگ برگها را ببینید تا بیشتر با دلیل علمی آن آشنا شوید.
• تعدادی از برگها انتخاب کنید که دکوراسیون اندازه مناسب برای ارتفاع ظرف ما را دارند.آنها را سریع شستشو بدهید و خشک کنید.
• دکوراسیون بدنه جا شمعی ما پلاستیک نیمه شفاف قوطی شیر هست.قوطی را شستشو داده و قسمت بالای آنرا قیچی کنید.
• مقداری از کاغذ پشت چسب دار را به اندازه‌ای که دور بدنه قوطی را بپوشاند، برش بزنید.(خیلی کم اضافه جا بگذارید تا دو سر آن بر روی هم بیفتد).
• چسب پشت کاغذ را بکنید و از کودک‌تان بخواهید برگ‌ها را طوریکه جلوی برگ رو به پایین باشد بر روی کاغذ بچیند.برای اینکه کاغذ به خوبی بر روی قوطی پلاستیکی بچسبد، کمی بین برگ‌ها فضای خالی باقی بگذارید و برگ‌ها بر روی هم یا خیلی چسبیده به هم نچینید.
• در آخر کاغذ چسب‌دار پوشیده شده با برگ را دور تا دور قوطی بچسبانید و با دست فشار دهید تا مطمئن شوید، محکم چسبیده است.
• دکوراسیون شمع وارمری را داخل قوطی گذاشته و جا شمعی با برگ شما حاضر هست.با شمع روشن نتیجه بسیار زیبا و درخشنده است و جلوه سو سوی نور داخل جاشمعی بهترین راه برای لذت بردن کودکان از رنگ‌های طبیعی، شکل‌ها و زیبایی برگ پاییزی است.
• شمع سازی از اون دسته هنر هاست که همه خوششون میاد. به نظر من هم یک سرگرمی عالیه و هم یک هنر زیبا و ماندگاره. البته من به اینکه بتونم هرچیزی رو خودم بسازم برام خیلی جذابه و باهاش انرژی زیادی میگیرم. از امروز انشاالله شمع سازی هم به لیست دست ساز ها اضافه میکنیم. در این مطلب آموزش ساده ترین و راحت ترین مدلی که در شمع سازی وجود داره قرار میدم و انشاالله با هم مرحله به مرحله پیشرفت میکنیم و مدل های پیچیده ترش رو هم یاد میگیریم. البته بسته به علاقه شما داره. اگر منت بذارید و دنبال کنید حتما ادامش میدیم.

• لوازم مورد نیاز برای شمع سازی Candles and candlesticks در خانه

• لوازمی که برای شمع سازی استفاده میشه خیلی گسترده اس. انواع قالب ها، انواع رنگ ها، انواع عطر ها و لوازم دیگه ای که میشه در شمع سازی به کار برد.
• برای ماهایی که تازه میخوایم شمع سازی رو شروع کنیم این همه تدارک لازم نیست. کافیه تنها مقداری پارافین جامد یا مات داشته باشیم و فیتیله شمع.
• در این مدل از شمع به جای قالب از انواع شیشه هاییی که در بازاره میشه استفاده کرد. از شیشه سس و مربا و شکلات صبحانه گرفته تا حتی بطری های کوچک آب میوه.

• آموزش مرحله به مرحله شمع سازی در خانهHow to make a Candle step by step at home ?

• برای آب کردن پارافین از یک ظرف که دوسش ندارید یا خیلی مورد استفادتون نیست استفاده کنید. چرا که دیگه نمیشه توش غذا ریخت. برای گرم کردن پارافین هم باید از حرارت غیر مستقیم استفاده بشه. حرارت زیاد و مستقیم پارافین رو میسوزونه و یا حداقل ممکنه که پارافین رو خراب کنه. پس یک ظرف رو پر از آب میکنیم و روی حرارت میذاریم تا به جوش بیاد. بعد ظرفی رو که توش پارافین ریختیم رو میذاریم روی آب در حال جوش تا کم کم ذوب بشه.
• برای راحت تر ذوب شدن پارافین، بهتره که از قبل پارافین رو با چاقو یا کاتر خرد کنیم.
• در آموزش های شمع سازی تاکید شده که داخل پارافین در حال ذوب دماسنج بذاریم و مراقب باشیم که دماش بالاتر از 90 تا 100 درجه سانتی گراد نره. چرا که پارافین رو خراب میکنه و اون شمعی که میخوایم بدست نمیاد.
• خانه البته اگر مراقب باشید و پارافین در حال ذوب رو با قاشقی هم بزنیم و مراقب باشیم این اتفاق نمیفته. توصیه هم اینه که به محض اینکه پارافین کاملا ذوب شد اون رو از روی حرارت برداریم.

انواع جاشمعی

جا شمعی کریستال Crystal Chandeliers جاشمعی پایه دار Leggy Candlestick جاشمعی فانتزی Candlestick fantasy جا شمعی چوبی Wooden candle holder جاشمعی شیشه ای Glass Candlestick
که برای خرید می توان خرید اینترنتی جا شمعی کریستال Fallout Crystal Chandeliers خرید اینترنتی جاشمعی Fallout Candlestick خرید اینترنتی شمع Fallout candles اقدام نمود