قالیچه


قالیچه

قالیچه

قالی یا فرش نوعی زیرانداز بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشاندن زمین مورد استفاده قرار می گیرد.
به دلیل اینکه قالی و قالیچه همیشه نقش‌های زیبا بر روی خود داشته‌اند، امروزه به جنبه ی تزئینی آن نیز توجه می‌شود.

آشنایی با انواع فرش و قالیچه

فرشواژه‌ای عربی به معنای زمین می باشد اما در زبان فارسی دارای مفاهیم گوناگونی از قبیل گسترده شدن، زیرانداز و کفپوش می‌باشد.
با توجه به تعاریف بالا مفاهیمی چون گلیم، نمد، قالیچه Rug، زیلو، فرش ماشینی و دستباف را می‌توان جزء فرش قلمداد نمود.
در ادامه مطالب دیگری درباره ی انواع فرش و قالیچه و مشخصات انواع فرش و قالیچه را برای استفاده‌های تزئینی و دکوراسیون منزل، بیان می کنیم.

تصویر آشنایی با انواع فرش و قالیچه Rug

انسان ها از زمانی که خود را شناختند و ضرورت وجود ملزومات زندگی را احساس نمودند، به فکر داشتن منسوجی بودند تا از آنها در برابر سرما و سختی زمین محافظت نماید.
پشم و موی حیواناتی مانند گوسفند و بز، اولین مواد اولیه ای بود که بشر برای برآوردن نیاز خود به قالیچه یا زیرانداز مورد استفاده قرار داد و همچنین پوست این حیوانات اولین زیرانداز یا به عبارت دیگر، فرش یا قالیچه منسوج بود.
به گزارش جام جم سرا به نقل از کانون هماهنگی دانش و صنعت فرش-انسان به دنبال پیشرفت در زندگی، آموخت که می‌تواند با در هم نمودن و فشردن الیاف پشم، زیراندازی ضخیم‌تر و گرم‌تر به نام نمد تهیه کند. همچنین با آموختن و فراگیری فنون مورد نیاز ریسندگی و تابندگی، نخ‌های پشمی را تولید نمود و برای اولین بار با در هم آمیختن رشته نخ‌های افقی و عمودی نخ‌های پشم، گلیم را ابداع کرد و این سرآغازی بود برای بافتن فرش گره‌دار یا پرزدار که هنر و فنی پیشرفته‌تر بود.

مشخصات قالی و قالیچه دستباف

قالی و قالیچه دستباف دارای سه مشخصه زیر می باشند:

۱- دارای تار و پود می باشند.
۲دارای پرز می باشند.
۳- پرزها دور تارها گره خورده است.

انواع قالی و قالیچه Rug

قالی و قالیچه دستباف را از لحاظ مواد مصرف شده در آن می توان به ۵ گروه زیر طبقه بندی کرد:
۱- پشمی: به قالی وقالیچه ای که تار و پود آن از جنس پنبه و پرز آن پشمی باشد قالی یا قالیچه پشمی می گویند.
قابل توجه است که در میان ایلات و عشایر به جای نخ پنبه از پشم استفاده می شود.
۲- تمام ابریشم: به فرشها و قالیچه Rug هایی که پرز و چله آن از ابریشم باشد، تمام ابریشم می گویند.
۳- گل ابریشم: در این گونه فرشها و قالیچه Rug ها در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پرز پشمی از ابریشمی استفاده می شود و معمولاً چله اینگونه فرشها از ابریشم است.
به همین دلیل به این نوع فرش و قالیچه Rug گل ابریشم گفته می شود.
۴- کف ابریشم: در زمینه اینگونه فرشها و قالیچه Rug ها به جای پرز پشمی از پرز ابریشمی استفاده می شود.
۵- سوف: نوعی قالی یا قالیچه است که زمینه آن از پود ضخیم و نازک تشکیل شده و نقش گل و بوته ها پرز دار می باشد.

انواع فرش دستباف از لحاظ ابعاد

فرشدستباف را از لحاظ انداز به ۷ نوع تقسیم می کنند که انواع آن عبارتند از:
۱- قالی: به فرشهایی که در اندازه های ۳×۲ متر،۵ /۳×۵ /۲ متر،۴×۳ متر،۴×۶ متر باشد، قالی گفته می شود
که قالی ها به چهار دسته زیر تقسیم می شود:
الف) قالی های کوچک که ابعاد ۳×۲ متر،۵ /۳×۳ /۲ متر را شامل می شود.
ب) قالی های متوسط که ابعاد ۴×۳ متر و ۸ /۲× ۸ /۲ متر را شامل می شود.
ج) قالی های بزرگ که ابعاد ۵ /۴× ۵ /۳ متر و ۸ /۴×۷ /۳ متر را شامل می شود.
د) قالی های بسیار بزرگ با ابعاد ۵×۴ و۶×۴ متر و بالاتر از این ابعاد را شامل می شود.
۲- قالیچه Rug : به فرشهایی که که مساحت آن از ۴ متر مربع کمتر باشد قالیچه گفته می شود. اندازه قالیچه های متعارف شامل ۲۰ /۲×۴۰ /۱ و ۵ /۲×۵ /۱ متر می باشد.
به قالیچه های با اندازه ۲۰ /۲×۴۰/ ۱ سجاده ای و یا دو ذرعی گفته می شود.
همچنین قالیچه هایی با ابعاد ۵/ ۲×۵/ ۱ را که ریز باف باشند پرده ای گویند.
انواع متفاوت قالیچه Rug در بازار موجود می باشد مانند قالیچه ماشینی , قالیچه دستباف , قالیچه مدرن , و قالیچه فانتزی.
قیمت قالیچه Rugها نیز بسته به نوع مواد به کار رفته در آن متفاوت می باشد مثلا قیمت قالیچه دستباف نسبت به قالیچه ماشینی بالاتر می باشد.
معمولا با توجه به فضایی که قالیچه Rug در آن استفاده می شود نوع آن قالیچه را انتخاب می کنند مثلا برای اتاق کودک می توان از قالیچه فانتزی استفاده کرد که اغلب قالیچه های فانتزی در گروه قالیچه ارزان قیمت دسته بندی می شوند.
همچنین برای اتاق خواب افراد بزرگسال قالیچه مدرن مناسب می باشند که البته بستگی به سلیقه افراد دارد.
۳- کلّگی: به فرش هایی که از نظر عرض از قالی کم عرض تر و از نظر درازا از ۴ متر کمتر باشد که در اندازه های ۳×۵/ ۱ متر،۳×۷/ ۱ متر و ۷/ ۳×۲ متر بافته می شود کلگی می گویند.
۴- کناره: کناره فرشی است که برای مفرش کردن راهروها و راه پله ها استفاده می شود و پهنای آن از ۷۰/ ۱ تا ۵ /۰ متر و طول آنها از ۱۰-۳ متر متفاوت است و در بعضی از موارد نیز تا ۱۵ متر و بیشتر بافته شده است.
۵- ذرع و نیم و ذرع چارک: به انواع فرشهایی که ابعاد آن ۵/ ۱×۰۴/ ۱ و ۶۰/ ۱×۱۰/ ۱ متر باشد ذرع و نیم گفته می شود.
همچنین به فرشهایی که ۳۰/ ۱×۸۰/ ۰ متر باشد ذرع و چارک گفته می شود.
۶- پشتی: به قالیچه هایی که مساحت آنها کمتر از یک متر مربع باشد پشتی گفته می شود . متداولترین اندازه پشتی ۹۰×۶۰ سانتی متر می باشد.
البته در منطقه گرگان و بجنورد به طور جداگانه برای روکش پشتی ها نوعی گلیم می بافند و داخل آنها را با پر مرغ و ابر پر می کنند که به این گونه پشتی، قارچین می گویند.
۷- پادری: به قالیچه های کوچکی که به اندازه پاگرد در بافته می شود پادری گفته می شود.
انتخاب قالیچه های زیبا و مناسب به خانه ما رنگ، زیبایی و جذابیت می بخشد. اگر به فکر خرید قالیچه ماشینی یا قالیچه دستباف جدید هستید، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام قسمت های خانه برای قرار دادن قالیچه مناسب هستند؟برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

1.جلوی در ورودی

ورودی خانه اولین قسمتی از خانه است که به چشم مهمان ها می خورد، بنابراین زیبایی این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است. قرار دادن یک قالیچه Rugمناسب در ورودی خانه هم آنجا را زیبا تر می کند هم مهمان ها می توانند کفش های خود را روی آن تمیز کنند.

2.راهروی ورودی خانه

معمولا راهروی ورودی اکثر خانه ها خالی است و زیبایی آن نادیده گرفته می شود. اما واقعیت این است که راهروها محل بسیار خوبی برای نشان دادن سلیقه صاحب خانه می باشند. استفاده از یک قالیچه ارزان قیمت مناسب به شما اجازه می دهد بدون صرف هزینه زیاد، رنگ و عناصر دیداری را در یکدیگر ادغام کنید.

3. نشیمن

طراحان داخلی مبل ها را به گونه ای می چینند که افراد روبروی هم قرار بگیرند و بتوانند تماس چشمی و مکالمه برقرار کنند. شما یک قدم جلوتر بروید و یک فرش یا قالیچه مناسب را هم به فضا اضافه کنید. با یک قالی یا قالیچه Rug زیبا فضای اتاق گرم تر و صمیمی تر به نظر خواهد رسید.

4. هال

هال خانه یکی از بهترین جاهایی است که می توانید قالی یا قالیچه خود را در آن قرار دهید. این قالیچه بهتر است طوری انتخاب شود که بتوان از دو طرف آن قسمتی از کفپوش را دید. این کار کمک می کند تا خانه شیک و راحت به نظر برسد.

5. پایین پله ها

قرار دادن یک قالیچه Rug زیبا در قسمت پایین پله ها هم باعث امنیت بیشتر شما و خانواده تان می شود، و هم کفپوش این قسمت را که بسیار پررفت و آمد است از آسیب حفظ می کند.

6. آشپزخانه

بعضی افراد تصور می کنند که قرار دادن فرش یا قالیچه در آشپزخانه علاوه بر اینکه موجب کثیف شدن آن می شود، خطر جمع شدن باکتری ها در فرش را نیز به دنبال دارد.

اما اگر قالیچه های قابل شستشو را در آشپزخانه خود در کنار گاز و سینک قرار دهید(یعنی دو قسمتی که بیشتر اوقات در آنجا می ایستید) در پایان روز احساس خستگی کمتری خواهید داشت و کمتر دچار پادرد و کمردرد خواهید شد.

7. اتاق خواب

حتما می توانید حدس بزنید که وقتی تازه از خواب بیدار می شوید و پایتان را روی سرامیک های سرد می گذارید چه حسی پیدا می کنید. برای اینکه با این احساس ناخوشایند روبرو نشوید، دو قالیچه مناسب را در دو طرف تخت قرار دهید تا بتوانید صبح ها پایتان را روی یک جسم نرم و گرم بگذارید.

8. اتاق ناهارخوری

قرار دادن یک قالیچه مدرن یا قالیچه فانتزی در زیر میز ناهارخوری می تواند فضای غذاخوردن خانواده را مشخص کند و آن را از بقیه قسمت ها جدا کند. همین طور این قالیچه می تواند موجب راحتی بیشتر اعضای خانواده و کاهش صدای ناهنجار جا به جایی صندلی ها شود.

9. قسمت های پررفت و آمد

به منظور تامین سلامت و امینت، در جاهایی مثل ورودی اتاق ها یا در مقابل در آشپزخانه قالیچه Rug ای قابل شستشو قرار دهید و آن را مرتبا تمیز کنید تا باکتری و گردوخاک در آن جمع نشود.
اگر قصد خرید قالیچه مناسب دستی یا ماشینی را دارید می توانید با توجه به نکاتی که گفته شد به فروشگاه هایی که به فروش قالیچه می پردازند مراجعه کنید و یا با مراجعه به فروشگاه هایی اینترنتی که به فروش قالیچه می پردازند نیز قالیچه مناسب منزل خود را خریداری نمایید.