زیرقابلمه ای


زیرقابلمه ای

انواع زیرقابلمه ایی:

زیر قابلمه ای نمدی .
زیرقابلمه ایاستیل .
زیر قابلمه ای بافتنی .
زیر قابلمه ای قلاب بافی .
زیر قابلمه ای چوبی .
زیر قابلمه ای پارچه ای .
زیر قابلمه ای سیلیکونی.
زیرقابلمه ایسنگی .

زیرقابلمه ایی و زیر قابلمه ای چوبی :

وقتی غذا سرد شود ، می ‌گوییم که از دهان افتاده است . غذایی که به قول معروف ، روغن ان ماسیده باشد و طعم خودش را از دست داده است . اگر بخواهید غذا تا موقع تمام شدن ، همان دمای اولیه پخت را داشته باشد و مثل زمان سرو داغ باشد ، می ‌توانید یک شعله از اجاق را سر میز بیاورید .
شلنگ گاز و شعله را در فکر خود نیاورید . میز شما با چنین وسیله ‌ای بسیار زشت می ‌شود . پایه زیرقابلمه ایی می ‌تواند با استفاده از یک شمع وارمر کوچک ( شمعی که در زیرقابلمه ای شعله‌ ثابتی ایجاد می ‌کند و چند ساعت دوام می اورد ) غذایتان را گرم نگه دارد. این زیرقابلمه ای با پهنای 21 سانتی ‌متر برای قابلمه‌ هایی با قطر 16 سانتی ‌متر به بالا مناسب است و زیرقابلمه ایی به‌ همراه یک عدد وارمر ، عمل گرم نگهداشتن غذا را انجام می ‌دهد . البته شما که به فکر از دهان نیفتادن غذای خود هستید ، بی ‌شک آشپزی قهار هستید و می ‌دانید که این زیرقابلمه ای فقط برای غذاهایی مثل سوپ و آش می ‌توان استفاده کرد .
یکی از مشکلات دیگر این است که ظروف غذایی که داغ هستند ، وقتی بر روی سفره ، رومیزی و یا فرش قرار می گیرند باعث خراب شدن ، سوختن و چسبیدن آنها به ظرف می شود ، اما دیگر نگران این موضوع نباشید ، انواع زیرقابلمه ای استیل ، زیر قابلمه ای نمدی ، زیر قابلمه ای سیلیکونی ، زیرقابلمه ای بافتنی و زیر قابلمه ای پارچه ای به شما در این مورد کمک خواهد کرد . زیر قابلمه ایی ظرف غذای شما را با فاصله از زمین نگه می دارد و زیرقابلمه ای غذای شما را گرم و در عین حال زیرقابلمه ای سطح زیری قابلمه را از هر نوع آسیبی حفظ می کند .
زمانی كه قابلمه غذا داغ است سعی می كنیم ان را بر روی میز یا سفره قرار ندهیم برای این كه باعث سوختن و یا تغییر رنگ سفره ، رومیزی ، فرش و ... می شود ، زیر قابلمه ای وسیله ای است كه علاوه بر گرم نگه داشتن غذا ، زیرقابلمه ای مانع رسیدن ظرف غذا به سطح زمین می شود و زیر قابلمه ایی دارای طراحی ظاهری زیبایی و با مزه ای است كه بسیار جلب توجه می كند و در میان سفره شما ، حریف می طلبد .
گرمای کتری ها و قابلمه های داغ معمولا باعث تغییر رنگ فرش و موکت می شود و بر روی فرش ها و قالی ها اثرات بدی به جا می گذارد .زیر قابلمه ایی یا زیر بشقابی به منظور حفاظت از سفره در مقابل قابلمه ها و ظروف داغ می باشد که زیر قابلمه ای در طرح ها و جنس های مختلفی ساخته می شوند.

آموزش بافت گل برای کوسن ، پادری و زیرقابلمه ایی:

ضخامت این قلاب بافی زیرقابلمه ای به دلیل بافت ویژه اش برای زیرقابلمه ای و … مناسب است . این قلاب بافی با ضخامتی که به دلیل بافت ویژه اش پیدا می کند برای کوسن، پادری و زیرقابلمه ایی قلاب بافی شده و خیلی کارهای دیگر مناسب است. نکته مهم بافت زیرقابلمه ای استفاده از خرده کامواهائی هست که بلا استفاده مانده است .
کار زیرقابلمه ایی را با 6 زنجیره شروع می کنیم 15 پایه روی زنجیره های زیرقابلمه ای می زنیم . رج بعد زیرقابلمه ای مثل رج قبلی زیرقابلمه ای شروع به بافت پایه کنید . 30 پایه روی پایه های قبلی زیرقابلمه ایی ببافید .
شروع به بافتن گلبرگ های زیرقابلمه ای کنید هر رج زیرقابلمه ای با یک رنگ بافته می شود . 7 پایه زیرقابلمه ای می بافید که اولی و آخری پایه کوتاه است و وسطی ها پایه بلند داخل وسطی 4 پایه بلند بزنید این باعث می شود یک بافت هلالی مثل گلبرگ برای زیرقابلمه ای داشته باشید .
یک دور کامل زیرقابلمه ای را اینطوری ببافید .
برای گلبرگ های بعدی زیرقابلمه ایی اول یک دور پایه بلند ساده ببافید تا گلبرگ های رج بعدتان بالاتر قرار بگیرد .
باز یک دور گلبرگ دور تا دور زیرقابلمه ای ببافید این بار 10 پایه که دوتای اول و آخر پایه کوتاه 6 پایه داخل یک پایه وسط و دو پایه هم دو طرف گلبرگ ها می بافید . دوباره یک دور پایه بلند ساده .
و باز تکرار گلبرگ بافی . وقتی قطر دایره بافت زیرقابلمه ایی به اندازه دلخواه رسید برای زیرقابلمه ای 20 سانتی متر .
وقتی به حد دلخواه رسید یک دایره ساده برای قسمت پشت زیرقابلمه ای ببافید .
و با قلاب دو تکه زیرقابلمه ای را به همدیگر وصل می کنید .