فرنچ پرس


فرنچ پرس

فرنچ پرس French Press

در این متن ما اطلاعاتی در مورد انواع قهوه جوش و فرنچ پرس و قهوه ساز دستی و موضوعاتی در ارتباط با نوع قهوه و نوع درست کردن آن به شما ارائه خواهیم داد که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

انواع قهوه Kinds Of Coffee

کاپوچینو(Cappuccino ) : مقدار 1/3 اسپرسو،1/3 شیر داغ، 1/3 کف شیر
قهوهلاته (Latte) : با افزودن شیر داغ به اسپرسو، معمولاً به نسبت 1:6 شیر داغ : اسپرسو
ما کیاتو (Macchiato ) : اسپرسو با افزودن مقداری شیر
کن پانا ( Con Panne ) : اسپرسو با افزودن مقداری خامه فرم گرفته
موکا (Mocha ): شکلات داغ با یک شات اسپرسو
آمریکانو (Americano ): آب جوش به همراه یک شات اسپرسو

خرید قهوه : Buying Coffe

برای اینکه همیشه قهوه ای تازه داشته باشید، قهوه را به مقدارکم و در فاصله های زمانی کمتر خریداری کنید چون به سرعت تازگی خود را از دست می دهد.

نگهداری قهوه:

برای اینکه تازگی قهوه حفظ شود، معمولا ً باید دانه های قهوه یا قهوه آسیاب شده در ظروف شیشه ای غیر قابل نفوذ در برابر هوا و دور از نور آفتاب نگهداری شود.
در صورتیکه می خواهید قهوه را در طول یک هفته استفاده کنید، دمای اتاق برای نگهداری قهوه مطلوب می باشد ولی در صورتیکه قصد دارید قهوه را بیش از دو هفته نگهداری و استفاده کنید بهتر است آن را در یخچال نگهداری کنید.
اینکار باعث می شود که از ایجاد واکنشهای شیمیایی که باعث ایجاد طعم ماندگی در قهوه می شود، جلوگیری شود.

فرنچ پرس French press

فرنچ پرسیک وسیله ی ساخت قهوه فرانسوی French Coffe است که توسط آتیو کالیمانی (Attilio Calimani) ایتالیایی در سال ۱۹۲۹ اختراع شد.
این روش ساخت قهوه با نام‌های متفاوتی در کشورهای دنیا شناخته می‌شود.
نام های دیگر فرنچ پرس کافی تییر، پلانچر، پرس پات می باشد .

ساخت قهوه با فرنچ پرس Make Coffe With French Press

فرنچ پرس French Press نوعی قهوه ساز است که با حرارت مستقیم کار نمی‌کند.
اجزای تشکیل دهنده فرنچ پرس شیشه حرارتی، استیل یا پلاستیک مخصوص و دسته پرس کردن می‌باشد. برای درست کردن قهوه فرانسوی از فرنچ پرس استفاده می‌شود که می‌توان به جای آب از شیر هم یا همراه با شیر هم استفاده کرد.
قبل از اینکه اقدام به خرید یک فرنچ پرس French Press نمایید , چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید
مورد اول اینکه چه نوع قهوه ای (از نظر میزان آسیاب شدن دانه قهوه) و یا اینکه قهوه درست شده با فیلتر، اسپرسو یا کاپوچینو دوست دارید؟
چه میزان قهوه می خواهید تهیه کنید؟ و معمولاً چه وقتهایی دوست دارید قهوه تهیه کنید؟
قیمت دستگاه فرنچ پرس و مقدار هزینه ای که برای خرید دستگاه فرنچ پرس در نظر گرفته اید چقدر است؟
در ادامه انواع قهوه سازها و نحوه عملکردشان بیان شده است:

قهوه جوش

دستگاه قهوه جوش :

قهوهجوشها و انواع قهوه ساز دستی در انواع مختلفی ساخته شده اند که در حجم های متفاوت ( تعداد فنجان های مختلف)، تولید شده اند و استفاده از آنها بسیار راحت و آسان می باشد.
در این نوع قهوه جوش ها، آب به آهستگی روی سبد فیلتردار حاوی قهوه آسیاب شده چکه می کند و بعد از نفوذ در قهوه از قسمت پایین درون فنجان یا قوری ریخته می شود .
در این نوع فرنچ پرس ها نیازی به جوشاندن آب از قبل نیست . فرنچ پرس های دارای فیلتر معمولاً دارای قوری ترموستات دار و صفحه گرم نگهدارنده برای گرم نگهداشتن قهوه می باشند.
این نوع فرنچ پرس French Press ها معمولا با فیلتر کاغذی و یا با فیلتر دائمی کار می کنند . فیلترهای دائمی مقرون به صرفه تر بوده و هزینه کمتری دارند ، ولی بعد از استفاده باید برای برطرف کردن کثیفی شسته شوند. فیلترهای کاغذی بهداشتی تر هستد و بعد از استفاده به راحتی می توان آنها را تعویض نمود.
برخی از انواع فرنچ پرس ها با استفاده از سیستم کپسول کار می کنند . این کپسول ها مانند چای کیسه ای یا کپسول با غلاف آلومینیومی به راحتی یک فنجان قهوه بدون هیچگونه کثیفی تهیه می کنند.
نحوه عملکرد فرنچ پرس Function of French Press به این طریق است که، قهوه آسیاب شده درون محفظه ایی در بالا قرار می گیرد و آب در محفظه مخصوص ریخته می شود . اول آب جوشیده شده و از طریق لوله عمودی تحت فشار از بالا و اطراف فیلتر عبور می کند، قهوه دم کشیده از قسمت پایین درون قوری ریخته مشود و تفاله قهوه درون فیلتر باقی می ماند. نشانگر شیشه ای در بالای دستگاه وجود دارد که میزان تیرگی قهوه ای که تهیه می شود را نشان می دهد. فرنچ پرس ها برای افرادی که می خواهند قهوه ای با غلظت ها و شدت های مختلف تهیه کنند ایده آل است، گرچه برخی طرفداران قهوه فکر می کنند که در فرنچ پرس French Press ها، قهوه خیلی خوبی تهیه نمی شود!

اسپرسو و کاپوچینو ساز ها

این نوع دستگاه ها با استفاده از بخار ، قهوه ای بسیار قوی تهیه می کنند. معمولا قهوه اسپرسو بسیار غلیظ تر از قهوه ای است که با قهوه جوش ها و فرنچ پرس ها تهیه می شود و پایه ای برای کاپوچینو و قهوه لاته می باشد. دستگاه هایی که با پمپ بخار کار می کنند از مدل های دیگر کمی گران تر هستند.

دستگاه های تولید فشار (بخار)

در این نوع دستگاه ها آب در مخزن جوشیده شده و فشار و بخار می سازد . سرانجام فشار کافی ایجاد شده و آب جوش با فشار روی قهوه ریخته می شود. این بخار بعدا" برای ایجاد کف استفاده می شود. در برگشت آب مصرفی بسیار داغ یک اسپرسو درست و حسابی تهیه می کند.

تولید مستقیم قهوه از دانه قهوه (Bean-to-cup coffee machines)

برای تجربه طعم منحصربفرد قهوه در منزل خودتان ، فرنچ پرس های دارای آسیاب ( فرنچ پرس با قابلیت سرو دانه قهوه به فنجان) برایتان قهوه ای حرفه ایی درست می کنند. البته کار با این فرنچ پرس ها بسیار آسان می باشد.
دانه های تازه آسیاب شده قهوه، برای تهیه اسپرسو مورد نیاز استفاده می شود و به شما قهوه ای کاملا ً تازه می دهد .
بعضی از این نوع فرنچ پرس ها کاملا " اتوماتیک هستند: در این فرنچ پرس ها آب را درون مخزن آب ریخته، شیر را در مخزن در نظر گرفته شده ریخته و دانه های قهوه را درون محفظه مخصوص قهوه بریزید.
سپس به سادگی دکمه مخصوص روی دستگاه فرنچ پرس را بفشارید. دستگاه فرنچ پرس دانه های قهوه را آسیاب می کند قهوه را در فنجان می ریزد و رویش کف شیر می ریزد.
مدل های جدیدتر فرنچ پرس ها دارای امکانات مختلفی مثل گرم نگهدارنده فنجان هستند که به تدریج فنجان شما را گرم نگه می دارد . این کار باعث می شود قهوه ای بسیار خوشمزه ای درست شود و تغییری در قهوه گرم درون فنجان ایجاد نشود .
فرنچ پرسهای دارای آسیاب دانه قهوه دارای قیمت بیشتری نسبت به قهوه ساز دستی و قهوه جوش های ساده می باشند، و این فرنچ پرس ها گاهی اوقات هنگام آسیاب کردن دانه ها یا زمانیکه قهوه درست می کند کمی صدا ایجاد می کنند.
با اینحال، میزان صدایی که فرنچ پرس ها ایجاد می کنند در حد قابل قبولی بوده و اسپرسوی عالی تهیه شده توسط این دستگاه فرنچ پرس باعث می شود که خرید این دستگاه سرمایه گذاری ارزشمندی به حساب آید.

نکاتی که در هنگام خرید یک دستگاه فرنچ پرس French Press باید در نظر بگیرید :

میزان بار یا فشار بخار دستگاه فرنچ پرس French Press

فشار بخار خوب ، از ضروریات دستگاه فرنچ پرس برای تهیه خامه یا کف می باشد . به این معنی که بخار با پودر قهوه با سرعت تنظیم شده و مناسب برخورد کند. سرعت خیلی کم باعث ایجاد طعمی تلخ یا تیز خواهد شد. فشار بین 1 4 تا 19 بار میزان مناسبی برای قهوه ای مطلوب با دستگاه فرنچ پرس می باشد، گرچه برخی تولید کنندگان ادعا می کنند که فشار بین 9 تا 11 بار، اگر دانه های قهوه به خوبی آسیاب شده باشند، کافی است.

ترموبلاک ( Thermoblock)

یکی از نکات مهم برای دستیابی به بهترین طعم قهوه، این است که قهوه را نجوشانید؛ ترموبلاک نوعی جوش آور است که دمای آب را به حد دمای عالی (حدود 90 درجه) بوسیله پمپ بالا می برد. در برخی از مدل های فرنچ پرس سیستم ترموبلاک برای کف کردن شیر نیز به کار برده می شود ، که احتیاج به حرارت حدود 120 درجه دارند.

قطعه نگهدارنده فیلتر در دستگاه فرنچ پرس French Press

این قطعه دانه های قهوه را نگه داشته و بایستی آن ها را گرم نگهدارد . مدل های ساده فرنچ پرس دارای پایه فیلتر آلومینیومی است ولی مدل های گران تر فرنچ پرس دارای پایه فیلتر از جنس برنج هستند که زمان طولانی تری گرم می مانند.

ولتاژ دستگاه فرنچ پرس French Press

مانند کتری برقی داشتن ولتاژ بیشتر در دستگاه باعث زودتر به جوش آمدن آب خواهد شد، زمانیکه می خواهید چندین اسپرسو تهیه کنید، دستگاه فرنچ پرس با ولتاژ بالا بهتر خواهد بود.

آسیاب برقی قهوه

یکی دیگر از نکاتی که در تهیه قهوه با طعم دلخواه مهم می باشد آسیاب کردن قهوه است.

آسیاب قهوه:

اگر دستگاه قهوه سازتان دارای قسمت آسیاب قهوه نمی باشد خرید یک آسیاب قهوه خوب، سرمایه گذاری مهمی است. آسیاب قهوه اندازه مناسب قهوه آسیاب شده را برای تهیه قهوه مورد نیازتان فراهم می کند. آسیابهای قهوه یا به صورت چرخ دنده ای یا مخروطی می باشند. آسیاب های چرخنده با به سرعت چرخیدن دانه های قهوه را آسیاب می کنند و کمی هم ایجاد صدا می کنند، آسیاب های مخروطی آهسته تر می چرخند و قهوه کمتر درون این آسیاب گیر می کند و باعث می شود صدای کمتری هم ایجاد می کنند.

کدام آسیاب برای کدام قهوه؟

آسیابدرشت : برای تهیه قهوه در قهوه جوش و قهوه ساز برقی
آسیابمتوسط: برای تهیه قهوه در قهوه ساز فیلتر دار فلت
آسیابریز: برای تهیه قهوه در قهوه ساز فیلتر دار مخروطی
آسیاببسیار ریز: برای تهیه قهوه در اسپرسوساز ها

آماده سازی دستگاه فرچ پرس:

تولید کنندگان دستگاه های قهوه ساز و فرنچ پرس توصیه می کنند که هنگام استفاده از دستگاه فرنچ پرس برای از بین بردن هرگونه حباب هوا اول با آب داغ پر فشار دستگاه فرنچ پرس را شستشو دهید.

تمیز کردن دستگاه فرنچ پرس:

همیشه برای تمیز کردن دستگاه فرنچ پرس French Press از آب تازه که دارای اکسیژن زیاد است، استفاده کنید و هیچ گونه مواد شوینده در فرنچ پرس استفاده نکنید. بعد از استفاده از فرنچ پرس کاملاً آن را از تفاله و روغن تلخ قهوه تمیز کنید، تا روی طعم نوشیدنی بعدی که در دستگاه تهیه می کنید تاثیر نگذارد.
افرادی که قصد خرید فرنچ پرس مناسب و خوب را دارند می توانند به فروشگاه های لوازم خانگی یا فروشگاه هایی که انواع قهوه و کاپوچینو و ... را به فروش می رسانند و به فروش فرنچ پرس French Press و انواع قهوه جوش و انواع قهوه ساز دستی هم می پردازند مراجعه کنند.
همچنین یکی از راه های خرید فرنچ پرس French Press خرید اینترنتی فرنچ پرس می باشد که اشخاص می توانند به فروش گاه های اینترنتی که فروش فرنچ پرس را هم در لیست کالاهای خود قرار داده اند هم مراجعه بنمایند.

کلمات کلیدی مرتبط : 

انواع فرنچ پرس - قیمت قهوه ساز فرنچ پرس - فرنچ پرس بودوم - فرنچ پرس بیالتی - خرید اینترنتی فرنچ پرس - قیمت لیوان فرنچ پرس - خرید دستگاه فرنچ پرس -