بهداشت و آرایش ناخن


بهداشت و آرایش ناخن

بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty)

شاید شما هم جزو کسانی هستید که همیشه‌ به‌ سلامتی‌ و زیبایی‌ چهره‌ و پوست‌ خود اهمیت‌ داده‌اند، اما بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) ‌ها را فراموش‌ كرده‌اند. بهتر است‌ بدانید كه‌ سلامتی‌ و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) ، صرف‌ نظر از زیبایی، نشانگر سلامت‌ جسم‌ است. رنگ‌ ناخن‌ بیانگر سلامت‌ درون‌ و جسم‌ شماست. بنابراین‌ از امروز توجه‌ بیشتری‌ به‌ بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) ‌های‌ خود داشته‌ باشید

آیا سوزن‌ دوخت‌ (منگنه) روی‌ كاغذ را با ناخن‌هایتان‌ می‌ كـَنید؟ آیا دائم‌ ناخن‌های‌ خود را می‌ جوید؟ شاید هم‌ آنها را پیوسته‌ در معرض‌ مواد شیمیایی‌ – از جمله‌ اَستون‌ – قرار می ‌دهید. توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ این‌ مواد مانع‌ از رسیدن‌ رطوبت‌ كافی‌ و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) می ‌شوند. به‌ ویژه، استفاده‌ ابزاری‌ از ناخن‌ها شكل‌ نازیبایی‌ به‌ آنها می‌ دهد. پس‌ عادت‌های‌ بد را كنار بگذارید و برای‌ داشتن‌ ناخن‌هایی‌ مرتب‌ و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) ها این‌ توصیه‌ها را به‌ كار گیرید:
اگر ناخن‌های‌ سست‌ و شكننده‌ای‌ دارید برای بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) آنها را كوتاه‌ و یك دست‌ كنید. هیچ‌ چیز زشت ‌تر از ناخن‌های‌ ناجور و كوتاه‌ و بلند نیست. این‌ گونه‌ ناخن‌ها آسیب‌پذیر نیز هستند و ممكن‌ است‌ طوری‌ بشكنند كه‌ شما را گرفتار كنند. برای‌ محكم‌ ترشدن و ‌ بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) از مواد آرایشی و بهداشتی تقویت کننده ، شش‌ قطره‌ از هر یك‌ از روغن‌های‌ اسانس‌ اسطوخودوس، برگ‌ بو و گیاه صندل‌ را به‌ ۱۸۰ میلی لیتر روغن‌ كنجد یا سویا بیفزایید و هفته‌ ای‌ دو بار به‌ مدت‌ پانزده‌ دقیقه‌ برای بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty)، ناخن‌ها را در این‌ مایع‌ آرایشی و بهداشتی قرار دهید.
تغذیه‌ و رژیم‌ غذایی‌ صحیح‌ در رشد و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty)‌ها نقش‌ مهمی‌ دارد. غذاهای‌ حاوی‌ آهن، كلسیم، ویتامین‌B و پتاسیم‌ برای‌ ناخن‌ها مفیدند. اگر می‌ خواهید ناخن‌هایی‌ سالم‌ و محكم‌ داشته‌ باشید ماست، تخم ‌مرغ، سویا، كلم، زردآلو و ماهی‌ بخورید. ماهی‌ها غنی‌ از اسیدهای‌ چرب‌ هستند كه‌ ناخن‌ها را تقویت‌ می‌ كنند.
دست‌ها و ناخن‌ها را بدون‌ محافظ‌ در معرض‌ آفتاب‌ قرار ندهید. با استفاده‌ از لوازم آرایشی و بهداشتی مانند یك‌ كرم‌ ضد آفتاب‌ در تمام‌ فصول‌ سال‌ و دستكش‌ نخی‌ آنها را بیمه‌ كنید.
اگر ناخن‌های‌ خشك‌ و سختی‌ دارید، برای بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty)، هر دو روز یك‌ بار، آنها را به‌ مدت‌ بیست‌ دقیقه‌ در روغن‌ زیتون‌ گرم‌ قرار دهید.
استفاده‌ بیش‌ از حد از لاك‌ ناخن‌ سلامت‌ ناخن‌ها و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) را به‌ خطر می‌اندازد؛ و گاهی‌ شما را از رنگ‌ ناخن‌ها كه‌ معیاری‌ برای‌ تشخیص‌ سلامتی‌ است‌ غافل‌ می ‌كند
بانوان‌ تمایل‌ زیادی‌ به‌ بلند نگهداشتن‌ ناخن‌ها دارند و شاید دوست‌ داشته‌ باشند رشد ناخن‌هایشان‌ بیشتر شود. بهتر است‌ بدانید كه‌ رشد ناخن‌ در خانم‌ها – جز در دوران‌ بارداری‌ – كندتر از آقایان‌ است. اما اگر حس‌ كردید رشد ناخن‌های‌ شما كندتر از حالت‌ طبیعی‌ است، توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ احتمالاً رژیم‌ غذایی‌ درستی‌ ندارید. كمبود ویتامین‌های‌A ،B كمپلكس ،C ،D وE ، همچنین‌ آهن، كلسیم، سولفور و اسیدهای‌ چرب‌ در رژیم‌ غذایی‌ رشد ناخن‌ها را با مشكل‌ مواجه‌ می‌ كند. توصیه‌ می‌ شود لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوص ناخن مانند روغن‌ یا كرم‌های‌ آرایشی و بهداشتی تقویتی‌ ناخن‌ را در ناحیه‌ پوست(CUTICLE AREA) پایین‌ ناخن‌ (محلی‌ كه‌ ناخن‌ها از آن‌ تغذیه‌ می‌شوند) بمالید.

از رنگ‌ و بهداشت و آرایش ناخن به‌ میزان‌ سلامتی‌ خود پی‌ ببرید!

ناخن‌ زرد می ‌تواند نشانه‌ بیماری‌ دیابت، عفونت‌های‌ قارچی‌ یا ناراحتی‌ قلبی‌ باشد.
ناخن‌ سفید نشانه‌ بیماری‌ كم‌ خونی‌ است.
ناخن‌ سبز نشانگر عفونت‌ قارچی‌ یا باكتریایی‌ است.
ناخن‌ نیمه ‌سفید و صورتی‌، علامت‌ نارسایی‌ كلیه‌ است.
اگر نقطه‌ و لكه‌های‌ سفیدی‌ روی‌ ناخن‌ ظاهر شده، گاهی‌ به‌ علت‌ كمبود كلسیم‌ است‌ و برخی‌ اوقات‌ در اثر فشار یا ضربه ‌ای‌ كه‌ به‌ ناخن‌ وارد آمده.
بهداشت و آرایش ناخنداشتن دست هایی زیبا ( یک موجودی مهم و غیر قابل اغماض برای خانم ها) مشروط بر داشتن ناخن هایی زیباست. توصیه های ما، چند نکتۀ مراقبتی منظم در خانه، برای محافظت و بهداشت و آرایش ناخن های شماست.

بهداشت و آرایش ناخن برای ناخن های خوش فرم: یادآوری ساختار ناخن

ناخن هم مانند مو، از لایه های کراتین تشکیل شده است، این ماده باعث سختی و استحکام ناخن می شود.
رشد ناخن توسط قالبی که در ریشۀ اش قرار دارد، تضمین شده است. ناخن های دست سریع تر از ناخن های پا رشد می کنند: چیزی حدود ۳ تا ۴ میلیمتر در ماه.

بهداشت و آرایش ناخن برای ناخن های خوش فرم: قواعد اصلی

بهتر است برای بهداشت و آرایش ناخن، به جای سوهان آهنی، یا بدتر از آن، قیچی که به ناخن ها آسیب می زند، از سوهان مقوایی استفاده کنید.
یک بار در هفته، از سنگ پا (سنگ پایی مخصوص برای دست داشته باشید) استفاده کنید، این کار باعث از بین رفتن خطوط ناخن می شود و ناخن هایی که به طور طبیعی درخشان شده اند، را برای تان تضمین می کند. همچنین، با مالیدن روغن های مغذی بر روی ناخن ها، بهداشت و آرایش ناخن ها را فراهم کنید.

بهداشت و آرایش ناخن هنگام لاک زدن :

قبل از لاک زدن، در زیر لاک از لایه ای محافظ آرایشی و بهداشتی ناخن استفاده کنید؛ در غیر این صورت، ناخن های تان سست می شود و یا رنگ شان به زردی می گراید…
برای پاک کردن لاک، از مواد آرایشی و بهداشتی مانند حلال های ملایم، بدون آستن (خشک کننده) استفاده کنید. بدون توقف و پشت سرهم ناخن های تان را لاک نزنید: بگذارید بین دو بار لاک زدن، چند روز ناخن های تان تنفس کنند و بهداشت و آرایش ناخن ها را در این بین رعایت کنید.

بهداشت ناخن:

برای داشتن ناخن‌هایی زیبا و خوش فرم به نکات زیر توجه کنید:

توجه به ناخن های حساس و شکننده با مواد آرایشی و بهداشتی مخصوص ناخن

قانون شمارۀ یک بهداشت و آرایش ناخن:

برای بهداشت و آرایش ناخن باید تغذیه تان باید خوب و مناسب باشد. اسیدهای آمینه و ویتامین ها برای داشتن ناخن هایی سالم و محکم ضروری اند.

قانون شمارۀ دو بهداشت و آرایش ناخن:

با استفاده از دستکش های خانگی هنگام ظرف شستن و باغبانی و استفاده از کرم آرایشی و بهداشتی برای مرطوب کردن و بهداشت و آرایش ناخن، از ناخن های تان محافظت کنید. اغلب محصولات آرایشی و بهداشتی که مخصوص دست ها هستند، هم زمان برای تغذیۀ پوست و ناخن و بهداشت و آرایش ناخن طراحی و پیش بینی شده ا ند. از این کرم های آرایشی و بهداشتی برای بهداشت و آرایش ناخن استفاده کنید! هر روز، این کرم های آرایشی و بهداشتی مخصوص بهداشت و آرایش ناخن را بر روی سطح ناخن های تان بمالید.

بهداشت چشم Hygiene) (Eye

علاوه بر بهداشت و آرایش ناخن با مواد آرایشی و بهداشتی مناسب چشم عضو حساس، ظریف، دقیق و عامل بینایی است و باید در حفظ، نگهداری، نظافت و ها دقت و توجه شود. هر گاه چشم ها قی کرد، قرمز شد سوزش و خارش داشت و پلک ها متورم شدند باید فورا به چشم پزشک مراجعه شود.
۱- شستشوی صورت و دست با آب تمیز و بهداشتی
۲- استفاده از حوله شخصی
۳- مطالعه در نور کافی و خسته نکردن چشم و رعایت فاصله ۴۰-۳۰ سانتی متر از سطح کتاب تا چشم
۴- استفاده از عینک مناسب هنگام گرد و غبار و نور شدید آفتاب یا برف

بهداشت پوست (Skin Hygiene)

یرای آنکه بتوانید به بهترین وجه از پوست خود مراقبت کنید لازم است ابتدا نوع آن را تشخیص دهید. نوع پوست شما به میزان تولید چربی بستگی دارد. ژن، رژیم، عوامل استرس زا، دارو و حتی مراقبت های پوستی با مواد آرایشی و بهداشتی مناسب روی تولید چربی پوست موثر می باشند.

بهداشت مو (Hair Hygiene)

مو یكی از ضمائم پوست است كه از دو قسمت تشكیل شده است. قسمتی از آن كه دیده می شود، از سلولهای مرده به وجود آمده و قسمت دیگر، ریشه و پیاز مو نام دارد كه سلولهای زنده و فعالی دارد .

راهکار موثر در بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty)

یک رژیم غذایی چرب و سرشار از مواد غذایی قندی و فرآوری شده بدون شک نمی‌تواند مواد غذایی لازم و کافی را برای تولید و تکثیر سلولهای سالم فراهم کند و فقر ریزمغذی‌ها از عوامل موثر در آسیب‌دیدگی موها و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) است.
افزودن کرم و محصولات آرایشی و بهداشتی مرطوب کننده و سایر محصولات موضعی و با استعمال خارجی نمی‌توانند تاثیر دائمی و قابل ملاحظه‌ای بر بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) داشته باشند چون به قشر داخلی موها و بستر ناخن‌ها نفوذ نمی‌کنند بنابراین تاثیر آنها موقتی و کوتاه مدت است.
ناخنها را باید به صورت افقی و صاف گرفت و در گوشه ها فقط کمی به آنها انحنا‌ داد. از ناخن گیر تیز برای گرفتن ناخنها و بهداشت و آرایش ناخن (Nail Health and Beauty) استفاده کنید.