شامپو


شامپو

شامپو Shampoo

شامپوschampo از یک واژه هندو به نام چامپانا (Champana) به معنای ماساژ دادن گرفته شده ‌است. قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوب کتیرا و یا مواد معدنی مانند خاکهای سیلیسی استفاده می کردند. از آنجا که موهای افراد با هم تفاوت دارد، شامپوهای متفاوتی نیز ساخته می‌شود. برای انتخاب شامپوShampoo مناسب، بهترین راه این است که انواع مختلف شامپو را امتحان کنیم تا بتوانیم بهترین نوع شامپو را برای موی خود انتخاب کنیم. از ویژگی‌های یک شامپو سالم می‌توان به راحتی شستشو، عدم تحریک پوست و چشم و بوی مطبوع شامپو اشاره کرد.

مواد شیمیایی مضر در یک شامپو بی‌کیفیت

ماده سمی دیوکسان ۱٫۴ در صورت وجود در بهترین برند شامپو Shampoo مشکل‌ساز می‌باشد، این ماده که به طور معمول در برخی مواد شوینده و آرایشی پیدا می‌شود می‌تواند باعث بروز بیماری سرطان شود.در بعضی از کشورهای جهان این محصولات آرایشی و شوینده سرطان زا غیرمجاز شناخته شده است.
طبق نتایج آزمایشگاهی مستقل، ۸۲ درصد محصولات آمریکایی به فرمالدیید و ۶۷ درصد آنها به ۱و۴ دی‌اکسان آلوده بوده‌اند، در اروپا هر میزانی از دی‌اکسان را در محصولات آرایشی و شوینده غیرمجاز است. کشورهای اروپایی از ورود هر محصولی که حاوی کمترین مقدار دی‌اکسان باشد به مرزهای خود جلوگیری می‌کنند. نتایج کمپین به نام (سلامت شویندگان) حاکی از آن است که، آمریکا در این زمینه چند گام عقب‌تر از اروپایی‌ها قرار دارد.
برخی از تولید کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی برای اینکه محصول تولیدی آن‌ها ارزان تمام شود، از ماده‌ای به نام (پارابن) استفاده می‌کنند که می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان را افزایش دهد. برای تهیه بهترین برند شامپو قابل اطمینان، واژه PARABEN FREE بر روی شامپو باکیفیت‌تر نشان می‌دهد که آن شامپو ، فاقد این مواد خطرناک است.بعضی دیگر از مواد سمی موجود در شامپو بی‌کیفیت عبارتند ازSILICON ،PEG و SLES

شامپوShampoo تخصصی

شامپو ضد شوره سر

شرکت‌های آرایشی و بهداشتی شامپوShampoo به خصوصی را برای افرادی که دارای شوره سر هستند با نام تخصصی شامپو ضد شوره سر تولید کرده اند. این شامپوها شامل قارچ کش‌هایی حاوی کتوکونازول و پیریتیون روی و سلنیوم سولفید است که شوره سر را با کشتن malassezia کاهش می‌دهد. قطرات ذغال سنگ و اسید سالیسیلیک و مشتقات آن‌ها نیز به خوبی استفاده شده‌اند. با وجود موفقیت بزرگ شامپو مشبع ، انتخاب‌های دیگری برای کسانی که علاقه‌ای به استفاده از شامپو شیمیایی ندارند وجود دارد. شامپو ارگانیک و طبیعی انتخاب‌های دیگری هستند. لازم بذکر است در شامپو ارگانیک سعی شده است از مواد شیمیایی و مصنوعی استفاده نشود .

شامپو موهای رنگ شده

بسیاری از شرکت‌ها محصولی با نام شامپو Shampoo مناسب برای موهای رنگ شده را توسعه داده اند که بسیاری از شامپو ها حاوی پاک کننده‌های ملایم هستند. هدف از شامپو موهای رنگ شده تثبیت و ایجاد ماندگاری بالاتر رنگ موهای شماست.

بهترين شامپو چه شامپو ایی است؟

چيزي به عنوان بهترين برند شامپو وجود ندارد. اغلب شامپوها اثر پاک‌کنندگي رضايت‌بخشي دارند و قيمتي که شما براي شامپو پرداخت مي‌کنيد، سليقه شخصي است و نیازی نیست براي به دست آوردن شامپوShampoo خوب، پول زيادي خرج کنيد. به اين معنا که حتما شامپو گران معيار خوب بودن شامپو نيست. همه شامپوها حاوي ترکيبات سورفاکتانت هستند و عمل نظافت و از بین چربي و چرک و ساير زوايد روي مو را انجام مي‌دهند که اين مواد همراه با کف در موقع آبکشي از بين مي‌رود.

آيا استفاده مكرر از شامپو موجب كدر شدن و آسيب ديدن مو مي‌شود؟

استفاده از شامپوShampoo نامناسب و عدم به كارگيري روش صحيح استفاده از شامپو باعث كدورت و آسيب‌ديدگي موها می شود. در صورتي كه شامپو مناسب موي خود پيدا نموده و روش صحيح شامپوكردن و خشك كردن مو را ياد گرفته‌ايد، مي‌توانيد با خيال آسوده موي خود را هر روز يا چند بار در روز شستشو دهيد.

همه توليدكننده‌ها ادعا مي‌كنند شامپو انها بهترين است. آيا واقعا شامپوها فرقي با هم ندارند؟

تفاوت بسيار زيادي بين شامپو Shampoo مختلف از نظر كيفيت ماده اوليه مورد استفاده، فرمولاسيون به كاربرده شده، رعايت اصول بهداشتي در خط توليد، جنس تجهيزات ساخت و بسته‌بندي و همچنين دقت توليدكننده در كنترل كيفيت شامپو وجود دارد. ضمن آنكه شرايط نگهداري شامپو تا رسيدن به دست مصرف كننده از عوامل مهم و موثر در كيفيت نهايي شامپو است.

چگونه يک شامپو مناسب براي موهايمان انتخاب کنيم؟

چون موها متفاوت هستند و شامپو Shampoo نيز مختلف بهترين راه امتحان کردن انواع شامپو و در نهايت انتخاب مناسب‌ترين شامپو است. بر چسب روي شامپو به معرفي ترکيبات موجود در آن مي‌پردازد. آنچه مهم است اينکه اگر موهاي شما در اثر مواد مختلف مثل مواد مش يا فر يا به هر دليل ديگري آسيب ديده است، بهتر است به اسيديته شامپو دقت کنيد. اسيديته شامپو بين قليايي متوسط تا اسيدي سبک تنظيم مي‌شود. اگر موهايتان آسيب‌ديده شامپو خنثي يا شامپو با اسيديته اسيدي سبک که مو را کمتر متورم کرده و لايه خارجي کوتيکولي مو را کمتر به هم مي‌ريزد، مناسب‌تر است.

آيا شامپو نامناسب موجب ريزش موي سر مي‌شود؟

مردم وقتي شامپوShampoo خود را عوض مي‌كنند، معمولا توجه بيش از حدي به حالت مو و پوست سر خود می کنند. اگر بهبودي در وضعيت موهايشان حاصل شد آن را به شامپو جديد نسبت مي‌دهند و برعكس در صورتي كه وضعيت موهايشان بدتر شود، بازهم شامپو جديد را مقصر مي‌دانند. مثلا ريزش طبيعي موهاي خود را به شامپو جديد نسبت مي‌دهند. تحقيقات نشان داده است که تعداد كمي ‌از مردم از نقش عواملي مانند شانه كردن، برس كردن، تاثيرات مخرب مواد شيميايي و يا حتي داروها، رژيم غذايي، بيماري يا ويژگي‌هاي توارثي در ريزش مو آگاه هستند. حقيقت آن است كه شامپو باعث ريزش مو نمي‌شوند، ضمن اينكه شامپو تاثيري بر ميزان ريزش يا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.

مدت زمان آبكشي شامپو تا چه حد بايد طولاني باشد؟

پس از استفاده از شامپو Shampoo موي خود را به خوبي و به طور كامل آبكشي کنيد تا هيچ اثري از كف شامپو روي موي شما باقي نمانده باشد. براي آبكشي شامپو از آب گرم استفاده كنيد تا شامپو به طور كامل از روي مو خارج شود اما دماي آبكشي كانديشنر بستگي به عواملي مانند ضخامت موي شما دارد. هرگز از آب داغ براي آبكشي شامپو موي خود استفاده نكنيد.

علت شوره سر چيست؟

شوره سر به دلايل مختلفي به وجود مي‌آيد و مي‌تواند به عوامل ارثي، هورموني، جريان نداشتن هواي كافي در لابه‌لاي موي سر، خستگي و استرس، برس نزدن يا غلط برس زدن موها و تغذيه غلط، مربوط باشد. براي درمان و پيشگيري از شوره سر، بايد از شامپو Shampoo مخصوص ضد شوره استفاده كنيد. زياد شامپو زدن شوره را برطرف نمي‌كند اما تميز نگاه داشتن موها ضروري است.

در هر بار شستشوي مو چقدر شامپو استفاده کنيم؟

ميزان مصرف شامپو Shampoo به ميزان آلودگي مو و پوست سر، همچنين بلندي مو بستگي دارد. به عنوان يك قانون كلي ميزان مصرف شامپو بايد به اندازه‌اي باشد كه موقع به كارگيري، كف حاصل از شامپو تمام سطح مو را بپوشاند. یادتان باشد زمان به كارگيري شامپو بعد از مرحله آبكشي اوليه مي‌باشد، يعني زماني كه موي خود را به خوبي با آب خيس نموده‌ايد.

\

شامپو مورد استفاده بايد هر چند وقت يک‌بار تعويض شود؟

اين تصور كه در گذشته بعضی از شامپوها به علت محدوديت توانايي‌شان در زدودن كامل آلودگي‌هاي مو و پوست سر، نوع خاصي از آلودگي‌ها را روي سر انباشته مي‌نمود بنابراين به مردم سفارش مي‌شد كه هر چند وقت يك‌بار شامپو Shampoo خود را عوضکنید تا اين مشكل برطرف شود اما در صورتي كه شامپو مصرفي شما باعث تجمع آلودگي روي سطح مو و پوست سر شما نمي‌شود، تعويض مدام شامپو ضرورتي ندارد. از طرفي وفاداري بهترین شامپو ایرانی یا بهترین شامپو خارجی نيز توصيه نمي‌شود زيرا در دنياي مدرن امروز سالانه محصولات جديدي با خواص مختلف عرضه مي‌گردد که عدم استفاده از بهترین شامپو ایرانی یا بهترین شامپو خارجیبه دليل آنكه محصولي كه استفاده مي‌كرده‌ايم امتحان خود را پس داده، محروم نمودن خود از پيشرفت‌هاي تكنولوژي است.

شامپو که حاوي نرم‌کننده هستند، واقعا مؤثرند؟

اگر موي شما به شامپونرم‌کننده نياز دارد، به جاي استفاده از اين‌گونه شامپوShampoo ، بعد از شامپو زدن از يک نرم‌کننده استفاده کنيد چون مشکل است که يک شامپو اين دو عمل را با هم انجام دهد و از يک سو موها را تميز کند و در همان حالت يک لايه نازک نرم‌کننده روي موها قرار دهد. با اين کار در عين حال لايه‌اي از ذرات روي موها در اثر مواد نرم‌کننده در آن شامپو باقي مي‌ماند که اين ذرات، خود مي‌توانند باعث جمع شدن چربي شوند. بهترين کار اين است که مويتان را شامپو کنيد و سپس بعد از آبکشي از يک نرم‌کننده استفاده کنيد. اين ترکيبات وقتي به دنبال شامپو مصرف شوند، روي تار مو پوشش نامريي و ظريفي به جا مي‌گذارند که کوتيکول به هم خورده را صاف مي‌کند و ممکن است حتي جاهايي از کوتيکول مو را که کنده شده است، پر کند. با اين کار، مو کمتر دچار گره خوردن شده و به راحتي شانه مي‌شود و به درخشندگي آن اضافه مي‌شود. حالت‌دهنده‌ها اکثرا فوري عمل مي‌کنند و فقط براي يک دقيقه روي مو باقی مانده و سپس آبکشي مي‌شوند. اين ترکيبات تقريبا براي اکثر مردم رضايت‌بخش هستند اما براي موهاي آسيب‌ديده بايد از حالت‌دهنده‌هاي سنگين‌تر استفاده کرد (که بايد قبل از آبکشي به مدت ۱۰دقيقه يا بيشتر روي سر بماند). اين نکته را به ياد داشته باشيد که ساقه موها بافت مرده‌اند و نمي‌توان آنها را تغذيه کرد و يا آسيب‌ها را به‌طور دايم تغيير داد.

چطور شامپو Shampoo بزنيم؟

شامپوزدن صحيح موها شامل مراحل زير است:

گره‌گشايي‌ ‌از مو:

موي خود را با يك شانه دندانه درشت شانه كنيد تا هيچ‌گونه گره‌اي روي آن نمانده باشد. حواستان باشد كه هرگز موي خود را وقتی که خيس است شانه نكنيد چون در اين حالت نيروي بيشتري براي شانه كردن مصرف مي‌كنيد بنابراين موي شما ممكن است شكسته شود.

آب‌كشي اوليه با آب ولرم:

در مرحله بعدي موهاي خود را با آب ولرم و نيمه‌گرم آبكشي کنيد. به اين مرحله، آبكشي اوليه و يا پيش از شستشو گفته مي‌شود كه براي برداشتن گرد و غبار و به طور كلي آلودگي‌هاي قابل حل در آب انجام مي‌شود. هرگز از آب داغ استفاده نكنيد، چون باعث تردي و شكنندگي مويتان خواهد شد.

پخش كردن شامپو در كف دست:

مقداري شامپوShampoo در كف دست خود بريزيد و دست‌هاي خود را روي هم مالش دهيد تا شامپو روي دست‌هايتان پخش شود. در واقع كف شامپو بايد روي دست شما تشكيل شود. مقدار شامپو بايد به‌ اندازه‌اي باشد كه كف آن تمام موهاي شما را بپوشاند.

ماساژ دادن شامپو روي پوست‌سر با نوك انگشتان:

شامپوShampoo را روي همه جاي سر پخش كرده و با نوك انگشتانتان به آرامي‌ شامپو را روي پوست‌سر و موهايتان ماساژ دهيد. دقت كنيد كه از ناخن‌ها استفاده نكنيد و براي جلوگيري از گره خوردن و شكسته شدن مو اين كار را به آرامي‌و به صورت دايره‌اي انجام دهيد.

آب‌كشي نهايي:

در اين مرحله موي خود را به خوبي آبكشي نماييد تا هرگونه باقی مانده شامپو Shampoo از لابه‌لاي موي شما پاک شود. باز هم تاكيد مي‌شود مو در حالت خيس نسبت به اصطكاك خيلي حساس است، بنابراين آن را در حالت خيس به سختي مالش ندهيد. هميشه در هنگام شامپو كردن موها اين پنج مرحله فوق را به ياد بياوريد تا تكرار اين مراحل براي شما تبديل به عادت شود.

تعدادی شامپو Shampoo شناخته شده :

شامپوترسمه Tresemme
شامپوآلبرتو Alberto
شامپوآلپسینAlpecin
شامپوهد اند شولدرزHead and Sholulders